VIDEO US Open 2022 | Sorana Cîrstea a suferit cea mai dureroasă înfrângere a anului: românca, întoarsă de la 6-3, 5-3 de Belinda Bencic

Sorana Cirstea US Open 2022 Romania la US Open 2022 Sorana Cirstea Belinda Bencic Sorana Cirstea calificare Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Joi 01 Septembrie 2022, 20:40
Data actualizarii: Joi 01 Septembrie 2022, 20:43

Sorana Cîrstea a fost învinsă de campioana olimpică en-titre, Belinda Bencic, scor 3-6, 7-5, 6-2, în turul secund al competiției de la Flushing Meadows.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 37 WTA) a fost eliminată în turul 2 la US Open 2022. Sportiva din România a fost depășită în premieră de campioana olimpică, Belinda Bencic (25 de ani, 13 WTA), în al treilea meci direct, scor 3-6, 7-5, 6-2, la capătul a două ore și douăzeci și șapte de minute de joc.

Cîrstea a profitat de break-urile făcute în game-urile opt al primului set, respectiv patru al setului secund, și a servit cu hotărâre pentru a ajunge la scorul de 5-3 în manșa cu numărul doi, moment în care jocul româncei s-a prăbușit, iar Belinda Bencic conducea, 9 game-uri mai târziu, cu 7-5 și 4-1 în setul decisiv.

Sorana Cîrstea, întoarsă de la 6-3, 5-3 de către campioana olimpică de la Tokyo

• Sorana Cîrstea a greșit neforțat de 34 de ori și a lovit direct câștigător în 27 de rânduri în meciul cu Belinda Bencic.

Jucătoarea din țara noastră a revenit de la 1-2 și trei mingi de break avute de Belinda Bencic, în setul secund, dovedind un calm de neclintit. US Open 2022 i-a oferit însă Soranei Cîrstea o lecție, spre nemulțumirea fanilor tenisului românesc, Belinda Bencic reușind să facă break tocmai la 5-4 în setul secund, exploatând momentul intens psihologic.

188,000 de dolari va primi Belinda Bencic pentru rezultatul notabil făcut la Flushing Meadows. Pentru calificarea în optimile de finală, elvețianca va lupta contra învingătoarei meciului dintre Karolina Pliskova (22 WTA) și Marie Bouzkova (41 WTA), în timp ce Sorana Cîrstea va pleca acasă mai bogată cu $121,000.