Gabriela Ruse dezvăluie secretul esențial prin care s-a calificat, alături de Marta Kostyuk, în sferturile Roland Garros
![Gabriela Ruse dezvăluie secretul esențial prin care s-a calificat, alături de Marta Kostyuk, în sferturile Roland Garros Gabriela Ruse Roland Garros 2022 Gabriela Ruse Marta Kostyuk Gabriela Ruse Romania Roland Garros dublu feminin Romania la Roland Garros](https://res.sport.ro/assets/sport/2022/05/30/image_galleries/752131/gabriela-ruse-marta-kostyuk_16_size6.jpg)
Madison Keys și Taylor Townsend vor fi adversarele Gabrielei Ruse și Martei Kostyuk, în sferturile turneului de dublu feminin de la Roland Garros.
Gabriela Ruse și Marta Kostyuk s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roland Garros, în proba de dublu feminin. Echipa româno-ucraineană a trecut în maxim de seturi de duo-ul Caty McNally / Shuai Zhang, scor 4-6, 6-3, 6-4.
Va fi a doua prezență a Gabrielei Ruse în sferturile unui Grand Slam, sportiva din România fiind autoarea unor declarații extraordinare, la conferința de presă susținută după succesul din optimi.
Gabriela Ruse: „La dublu îmi e mai simplu să-i spun colegei că nu-i nimic dacă greșește.”
„Cred că mereu mă relaxez mai bine la dublu. Și mereu încerc să-mi încurajez adversara – indiferent dacă câștigăm sau pierdem meciul. La dublu îmi e mai simplu să-i spun colegei că e ok, că-i bine, că nu-i nimic dacă greșește. Nu știu de ce.
Probabil că în timp o să progresez și o să fiu la fel de bună și cu mine, la simplu. E lucrul pe care eu îl lucrez cel mai mult cu psihologa mea. Pentru că îmi cer foarte multe lucruri și niciodată nu e suficient pentru mine ce fac pe teren,” a explicat Gabriela Ruse diferența abordării mentale din timpul unui meci de dublu, raportată la meciurile sale de simplu.
Gabriela Ruse, sfat pentru părinți: „Să nu-și educe copiii în ideea că e bine doar când câștigă, iar când pierd, e rău.”
Oferindu-le un sfat și părinților de juniori trimiși la tenis, direct de la Paris, Gabriela Ruse a insistat asupra nevoii de relaxare pe teren, enunțând că a atașa valori pozitive sau negative asupra victoriilor, respectiv eșecurilor poate contribui la formarea fricii de a pierde, un reflex contraproductiv în sportul de performanță.
„Cred că se pune foarte mult accent, când suntem mici, pe faptul că atunci când câștigi e bine, iar când pierzi e rău. Și copilul crește cu frica de eșec. Odată ce ai frica asta, nu mai ești complet liber pe teren. E sfatul pe care îl dau către părinți: să nu-și educe copiii în ideea că e bine doar când câștigă. Și e rău când pierd,” a adăugat Gabriela Ruse, notează Treizecizero.
În sferturi, Gabriela Ruse și Marta Kostyuk vor primi replica americancelor Madison Keys și Taylor Townsend.
Urmăriți SPORT.RO și pe Google News