VIDEO România, învinsă de Spania cu 3-1 în barajul decisiv. Retragere cu victorie pentru Horia Tecău, după 18 ani în Cupa Davis

Spania Romania Cupa Davis Cupa Davis 2022 Gabi Boitan Roberto Bautista Agut Tenis
Data publicarii: Sambata 05 Martie 2022, 16:00
Data actualizarii: Sambata 05 Martie 2022, 16:10

România a fost învinsă de Spania, scor 3-1 în barajul decisiv pentru calificarea la turneul final al Cupei Davis 2022.

Spania - România 3-1

Roberto Bautista Agut - Marius Copil 6-2, 6-3

Marius Copil a câștigat doar cinci game-uri împotriva numărului 15 ATP, Roberto Bautista Agut, în al patrulea meci al confruntării dintre Spania și România, din cadrul play-off-ului final premergător ediției 2022 a Cupei Davis.

Spania și-a securizat locul în competiția propriu-zisă, în timp ce România va începe o nouă încercare de a reveni în elita mondială a tenisului masculin.

Roberto Bautista Agut reușește două break-uri la rând și câștigă primul set cu 6-2. România e la un set distanță de înfrângere.

În al patrulea meci, Marius Copil revine pe teren și va juca împotriva numărului 15 ATP pentru a o menține pe România cu șanse reale în acest baraj. Învingătoarea se califică în ediția 2022 a Cupei Davis.

Horia Tecău / Marius Copil - P. Martinez / D. Fokina 7-6, 6-4

Horia Tecău împlinește 18 ani în echipa României de Cupa Davis cu o victorie memorabilă, care aduce aminte de succesul obținut de Tecău și Copil împotriva Rusiei, la Sibiu, în 2009.

Tecău și Copil au servit exemplar și au acoperit zona fileului cu mare eficiență, timp de 95 de minute. Au fost suficiente pentru a-i învinge pe Alejandro Davidovich Fokina și Pedro Martinez.

Marius Copil și Horia Tecău servesc solid și câștigă în tiebreak, la 2, primul set pentru România, în confruntarea cu Spania.

În primul meci al zilei a doua, Horia Tecău joacă alături de Marius Copil împotriva spaniolilor Alejandro Davidovich Fokina și Pedro Martinez. O victorie ține România în viață în acest baraj decisiv pentru calificarea la turneul final. Partida ar putea fi ultima oficială a carierei pentru Horia Tecău, cel mai bun dublist al României în ultimele două decenii.

România va încerca imposibilul sâmbătă, 5 martie, zi în care are nevoie de trei victorii consecutive pentru a se califica la turneul final al Cupei Davis. În ceea ce ar putea fi ultima sa apariție profesionistă pe terenul de tenis, Horia Tecău va juca la dublu, în prima partidă programată în a doua zi a barajului, începând cu ora 12:00.

Carlos Alcaraz - Marius Copil 6-4, 6-3

Marius Copil a fost înfrânt de Carlos Alcaraz, scor 6-4, 6-3. Debutant în echipa de Cupa Davis a Spaniei, tenismenul în vârstă de 19 ani s-a desprins cu greutate de oponentul român în primul set, reușind break-ul la scorul de 5-4.

Manșa secundă a arătat diferit, spre nefericirea echipei noastre, Marius Copil pierzându-și serviciul mai devreme, în al patrulea game, moment din care Alcaraz a confirmat break-ul până ce a servit cu succes la 5-3, pentru a aduce țării sale primul punct în carieră.

Roberto Bautista Agut - Gabi Boitan 6-3, 6-1

Roberto Bautista Agut l-a învins pe Gabriel Boitan, 6-3, 6-1, în prima întâlnire a confruntării dintre Spania și România, în barajul decisiv care va stabili numele echipei calificate la turneul final al Cupei Davis 2022

În prima jumătate de oră, Gabi Boitan (721 ATP) a jucat un tenis competitiv, dar și-a pierdut serviciul la 2-2, moment din care echilibrul scorului a fost pierdut, în ciuda faptului că unele game-uri au continuat să fie strânse.

Partida a durat numai 68 de minute.

În al doilea meci al primei zile, Marius Copil (261 ATP) va primi replica celui mai în formă tenismen spaniol, după Rafael Nadal, Carlos Alcaraz (19 ani, 19 ATP).