SIMONA HALEP - SVETLANA KUZNETSOVA 6-2 6-1 | Victorie fara nicio emotie pentru Simona! In sferturi poate da de un vechi cosmar

Simona Halep Rogers Cup Svetlana Kuznetsova Tenis SIMONA HALEP - SVETLANA KUZNETSOVA, la Rogers Cup | Ce spune Halep despre urmatoarea adversara! Romanca, foarte bucuroasa inaintea partidei: "E placut sa se intample asta!"
Data publicarii: Vineri 09 August 2019, 00:55
Data actualizarii: Vineri 09 August 2019, 01:01

Urmarim si comentam impreuna confruntarea HALEP - KUZNETSOVA din optimile Rogers Cup pe www.sport.ro!

SIMONA HALEP 6-2 6-1 SVETLANA KUZNETSOVA LIVE

VICTORIE Simona Halep! Calificare fara emotii in sferturi, acolo unde va juca impotriva castigatoarei partidei dintre Marie Bouzkova si Jelena Ostapenko! Cu prima dintre acestea nu a jucat vreodata, cu Ostapenko scorul este 1-1. Primul meci a fost insa infrangerea dureroasa din finala Roland Garros din 2017.

"A fost mult mai bine ca ieri, am simtit mai bine mingea. E mereu placut sa joc cu Svetlana, cred ca am jucat bine astazi si totul mi-a iesit. A trebuit sa jucam pe vant, nu am avut un ritm tocmai bun, dar am lovit bine mingea.

Sunt putin obosita si amortita, lucru firesc dupa pauza, sper insa ca maine sa joc mai bine. Imi place foarte mult sa joc aici, sper sa repet performanta de anul trecut" a spus Simona Halep dupa partida.

5-1 Kuznetsova are o rabufnire de orgoliu si isi face serviciul! Simona va servi pentru castigarea meciului si calificarea in sferturi!

5-0 Simona serveste impecabil, Kuznetsova este vizibil obosita

4-0 Simona e dezlantuita, Kuznetsova n-are replica

3-0 Simona incepe perfect si setul secund si se apropie de victorie

6-2 SET SIMONA! Inca doua game-uri consecutive pentru romanca care isi adjudeca primul set in doar 36 de minute.

4-2 Kuznetsova isi face serviciul si spera sa recupereze break-ul pierdut in startul meciului

4-1 Simona domina clar in primul set

1-0 Halep incepe la serviciu si serveste perfect!

UPDATE 4: Bianca Andreescu a castigat duelul cu Kiki Bertens, iar acum meciul dintre Halep si Kuznetsova va incepe in curand.

UPDATE 3: Bianca Andreescu si Kiki Bertens au intrat in decisiv, iar meciul Simonei Halep nu va incepe inainte de 23:30.

UPDATE 2: Organizatorii estimeaza ca partida dintre Halep si Kuznetsova va incepe in jurul orei 22:40! In acest moment, scorul intalnirii Bianca Andreescu Kiki Bertens este 6-1 3-4.

UPDATE: Meciul Simonei Halep din optimi va incepe mai tarziu decat ora anuntata initial, dupa ce partidele au fost intrerupte din cauza ploii. Partida dintre Andreescu si Bertens care precede confruntarea Halep - Kuznetsova a inceput acum la Toronto dupa ce fusese oprita la 40-15 in primul game.

Simona Halep este castigatoarea de anul trecut de la Rogers Cup si trebuie sa-si apere titlul si cele 900 de puncte WTA cucerite in 2018.

Pentru a ajunge din nou in aceasta postura, Halep trebuie sa o ia pas cu pas si, pentru inceput, sa o invinga in optimi pe rusoaica Svetlana Kuznetsova. Cele doua s-au mai intalnit de 7 ori in circuitul WTA, iar scorul este 4-3 in favoarea Simonei.

La conferinta de presa dinaintea partidei programate joi, in jurul orei 21:00, romanca s-a declarat foarte bucuroasa pentru ca o va intalni pe Kuznetsova din nou, cele doua fiind bune prietene.

"Este o jucatoare ce evolueaza grozav. Vine dupa o accidentare si nu are nimic de pierdut in acest moment. O sa dea ce are mai bun pe teren si se simte bine. Am jucat meciuri dificile cu ea si nu va fi usor.

Imi place ca joc cu Kuznetsova deoarece ii iubesc jocul si este o persoana grozava. Este una dintre prietenele mele si e placut ca ne intalnim din nou", a spus Simona Halep la conferinta de presa.

Simona Halep vs. Svetlana Kuznetsova

Simona Halep a trecut in trei seturi, scor 4-6, 7-5, 7-6 de Jennifer Brady, in timp ce Svetlana Kuznetsova a batut-o pe Donna Vekic cu 7-6, 6-3.

Simona Halep si Svetlana Kuznetsova s-au mai duelat de 7 ori pana acum, iar romanca s-a impus de 4 ori. Ultima lor intalnire a avut loc in 2016, la Montreal.

Daca se califica in sferturi, Simona Halep va juca cu invingatoarea din partida Jelena Ostapenko vs. Marie Bouzkova, programat in aceasta noapte, in jurul orei 2:00.