SIMONA HALEP, ROGERS CUP | Urmeaza meciul cu Caroline Garcia! Ce spune Simona Halep despre adversara din sferturi

SIMONA HALEP, ROGERS CUP Rogers Cup Simona Halep Simona Halep - Caroline Garcia SIMONA HALEP - VENUS WILLIAMS Tenis
Data publicarii: Vineri 10 August 2018, 08:55
Data actualizarii: Vineri 10 August 2018, 09:23

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala de la Rogers Cup dupa 6-2; 6-2 cu Venus Williams.

Simona Halep a invins-o in doua seturi simetrice, 6-2, 6-2, pe americanca Venus Williams, joi intr-o partida din optimile de finala ale turneului WTA de la Montreal, dotat cu premii totale de 2,82 milioane dolari.

Halep (26 ani), numarul unu mondial, a infruntat-o pe cea mai mare dintre surorile Williams la doar cateva ore dupa victoria dificila inregistrata in fata rusoaicei Anastasia Pavliucenkova (7-6, 4-6, 7-5), dupa trei ore si sapte minute de joc, la capatul unui meci intrerupt de ploaie miercuri si care a continuat joi.

Venus Williams, jucatoare cu sapte titluri de Mare Slem in palmares, trecuse la randul ei, in turul al doilea, de romanca Sorana Cirstea, cu 7-6 (7/4), 6-4.

Simona Halep, principala favorita de la Montreal, se va lupta vineri pentru un loc in semifinalele competitiei din Canada cu Caroline Garcia din Franta, invingatoare cu 6-3, 6-2 in partida cu rusoaica Maria Sarapova. Halep conduce cu 4 victorii la 1 in confruntarile cu Garcia, ultimul duel avand loc anul acesta, in sferturile de finala ale turneului de la Roma, castigat de romanca in doua seturi (6-2, 6-3).

"Ma astept la un meci dificil, ca de obicei. Am jucat impreuna de multe ori, asa ca ne cunoastem destul de bine. Va fi o noua zi si un nou meci. Sper sa fiu la 100% din punct de vedere fizic. Ma simt bine si vreau sa dau tot ceea am mai bun, sa lupt pana la capat si sa cred in victorie",
a declarat Halep despre meciul cu Garcia, favorita numarul 6 la Montreal.

Gratie victoriei din partida cu Venus Wiliams, reprezentanta tarii noastre si-a asigurat un cec in valoare de 60.210 dolari si 190 de puncte WTA.