SIMONA HALEP - VENUS WILLIAMS 6-2; 6-2 | Doua victorii in 5 ore pentru Simona la Rogers Cup! Prima reactie si urmatoarea adversara

Rogers Cup Irina Begu Mihaela Buzarnescu Simona Halep Rogers Cup Sorana Cirstea Tenis ROGERS CUP
Live Blog
ROGERS CUP
Data publicarii: Vineri 10 August 2018, 07:55
Data actualizarii: Vineri 10 August 2018, 07:55

Urmareste aici toate meciurile de la Rogers Cup!

07:54 10 Aug
SIMONA HALEP - VENUS WILLIAMS 6-2; 6-2

Simona Halep s-a impus fara probleme in fata lui Venus Williams in al doilea meci al zilei de la Rogers Cup, scor 6-2; 6-2. Cu un serviciu la inaltime, Simona Halep a profitat si de o accidentare acuzata de Venus, care a jucat cu un bandaj la picior.

In sferturile de finala, Simona Halep o va intalni pe Caroline Garcia.

"A trebuit sa fiu concentrata pentru fiecare minge. A fost o zi grea pentru amandoua, dar ma bucur ca am trecut cu bine. Acum vreau sa dorm. Este grozav sa fiu din nou in sferturile de finala aici. Va multumesc ca m-ati sprijinit. Abia astept meciul urmator, sper sa fie un meci foarte bun", a spus Simona dupa meci.", a declarat Simona Halep.
22:30 09 Aug

SORANA CIRSTEA, ELIMINATA!

Sorana Cirstea a pierdut 6-7 4-6 partida impotriva americancei Venus Williams si paraseste competitia de la Montreal in turul al doilea. Meciul dintre cele doua fusese programat noaptea trecuta, insa ploaia a dus la suspendarea tuturor confruntarilor care fusesera programate.

Venus Williams va juca in optimi impotriva Simonei Halep, cea care a eliminat-o cu greu pe Anastasia Pavlyuchenkova, intr-o confruntare de trei seturi, incheiata 7-6 4-6 7-5 in favoarea sportivei romance!

Sorana Cirstea va juca de la ora Romaniei 01:30 in turul al doilea la Rogers Cup impotriva americancei Venus Williams. Venus este favorita numarul 13 a competitiei si numar 14 in clasamentul WTA. De partea cealalta, Sorana ocupa pozitia a 54-a in topul mondial.

Este a treia intalnire directa dintre cele doua. Precedentele meciuri au fost castigate usor de Venus Williams, cel mai recent fiind cel de la Indian Wells din acest an, in care americanca s-a impus cu scorul de 6-3 6-4.

07:31 09 Aug
UPDATE: Meciurile din noaptea trecuta au fost suspendate din cauza ploii. Toate partidele ramase restante, inclusiv confruntarea dintre Sorana Cirstea si Venus Williams, se vor relua in jurul orei 19:00, ora Romaniei, au anuntat organizatorii.
20:30 08 Aug

MIHAELA BUZARNESCU (ret.) 3-6 7-6 3-4 ELINA SVITOLINA

Din pacate, Mihaela Buzarnescu paraseste terenul in scaunul cu rotile, cu piciorul imobilizat! Svitolina trece mai departe in turul al treilea la Rogers Cup dupa abandonul romancei.

La 4-3 pentru Svitolina, Mihaela Buzarnescu s-a prabusit la pamant dupa ce a calcat stramb. Romanca a izbucnit in lacrimi si a tipat de durere!

Setul 3:

3-3
Svitolina revine si egaleaza in setul al treilea, chiar atunci cand parea ca Buzarnescu s-a desprins decisiv
3-0
Buzarnescu defileaza in setul decisiv si pare sa se desprinda spre victorie
1-0
Miki face break-ul in debutul setului decisiv!

Setul 2:

7-6 Mihaela reuseste o revenire incredibila in tie-break si duce partida in set decisiv!
6-6
Game la 0 reusit de Svitolina! Avem tie-break in setul 2!
6-5
Miki isi castiga serviciul, iar Svitolina poate duce setul al doilea la tie-break
5-5
Dupa break-ul reusit de Buzarnescu, cele doua jucatoare merg cap la cap si setul al doilea se prelungeste
4-4
Buzarnescu revine si face imediat rebreak-ul! Miki returneaza bine si reuseste sa o invinga pe Svitolina pe propriul serviciu
3-4
Svitolina face break-ul, dupa un game slab pe propriul serviciu al Mihaelei! Ucraineanca trece in avantaj si este la doua game-uri de castigarea setului si a partidei
1-2
Buzarnescu isi face din nou serviciul si arata mai bine in setul secund
1-0 Mihaela incepe mai bine setul al doilea si reuseste sa-si castige serviciul

Setul 1:

3-6 SET Svitolina! Ucraineanca isi castiga serviciul si ia primul set al confruntarii cu Buzarnescu!
3-5
Buzarnescu isi castiga cu greu serviciul si ramane in meci! Svitolina va servi pentru set
2-5
Svitolina isi castiga usor serviciul de aceasta data si se distanteaza, ajungand la un singur game distanta de castigarea setului 1
2-4
Mihaela reuseste sa intre in meci si isi castiga serviciul pentru prima data in aceasta partida
1-4
Un prim game la serviciu slab pentru Svitolina, iar Mihaela profita si face, la randul ei, break-ul. Ucraineanca ramane cu un break in fata
0-4
Svitolina isi procura repede alte doua mingi de meci, iar o minge trimisa afara de Buzarnescu o duce pe sportiva din Ucraina la 4-0 in primul set
0-3
Buzarnescu nu reuseste sa-si gaseasca jocul in primele game-uri ale acestei intalniri si Svitolina face repede 3-0
0-2
Un serviciu slab al Mihaelei ii da Svitolinei minge de break si ucraineanca reuseste sa-si adjudece game-ul pe serviciul romancei
0-1
Svitolina isi face serviciul si castiga primul game al meciului

Mihaela Buzarnescu este prima romanca ce intra pe teren in confruntarile programate astazi in turul al doilea de la Rogers cup. Meciul acestuia cu Elina Svitolina, cap de serie numarul 5, este programat pentru ora 19:30.

Buzarnescu a invins-o pe Svitolina in acest an la Birmingham, in confruntarea din sferturile de finala ale acestei competitii, cu scorul de 6-3 6-2. In aceasta seara vom asista la a doua intalnire directa dintre cele doua jucatoare.

Miki Buzarnescu ocupa, in prezent, pozitia 20 in clasamentul WTA, in timp ce Svitolina este clasata pe locul al 5-lea in topul mondial.

20:29 08 Aug

ELIMINARE BOMBA! Kerber e OUT!

Campioana de la Wimbledon, Angelique Kerber, a fost eliminata surprinzator de la Rogers Cup de Alize Cornet. Frantuzoaica a castigat duelul cu jucatoarea din Germania cu scorul categoric de 6-4 6-1, dupa 1 ora si 27 de minute de joc.

Cu un prim serviciu slab, Kerber nu i-a putut tine piept lui Cornet si produce cea mai mare surpriza de pana acum de la turneul din Canada!

00:30 08 Aug
MIHAELA BUZARNESCU 6-2 5-7 QIANG WANG

Mihaela Buzarnescu avanseaza in turul secund al turneului de la Montreal! Romanca reuseste sa castige partida cu Wang, care i-a dat ceva emotii. Miki a reusit sa salveze sapte mingi de set ale chinezoaicei, care putea trimite disputa in set decisiv. Miki o va intalni in turul al doilea pe Elina Svitolina.

Setul 2:

5-7 MECI Mihaela Buzarnescu! Dupa ce salveaza sapte mingi de set ale adversarei, Mihaela si-o adjudeca pe prima pe care o are ea!
5-6 De la 3-5 in defavoarea ei, Mihaela reuseste sa preia conducerea setului si sa fie la un game de castigarea setului si a partidei
5-5
Mihaela salveaza sapte mingi de meci in acest set si ramane in joc! Buzarnescu face break-ul si va servi pentru a trece la conducere
4-5
Miki salveaza trei mingi de set si Wang este obligata sa isi castige serviciul pentru a trimite partida in decisiv
3-5
Mihaela nu mai gaseste solutiile potrivite pe serviciul chinezoaicei, iar aceasta din urma isi face serviciul si este la un game de castigarea setului 2
2-4
Wang isi castiga serviciul, care a devenit mai puternic, si se distanteaza in setul al doilea
2-3
Game slab pe propriul serviciu facut de Mihaela. Romanca pierde acest game si Wang face break-ul
1-1
Wang reuseste sa isi castige destul de usor serviciul in setul al doilea

Setul 1:

6-2
Mihaela fructifica cea de-a patra minge de set si reuseste sa castige primul act al partidei dupa 33 de minute de joc
5-2
Wang face break-ul si va servi pentru a ramane in set. Mihaela isi pastreaza sansele de a inchide setul, dupa ce a ratat doua mingi de set la 5-0 pe serviciul adversarei
5-0
Inceput excelent de meci pentru Mihaela Buzarnescu. Wang nu ii pune nicio problema romancei. Miki e la un game de castigarea primului set dupa doar 16 minute de joc
1-0
Buzarnescu incepe la serviciu si castiga repede primul game al partidei

Dupa victoria de la San Jose, Mihaela Buzarnescu se duerleaza cu chinezoaica Qiang Wang in turul 1 de la Rogers Cup.

Este prima confruntare dintre cele doua jucatoare.

Mihaela Buzarnescu este numarul 20 WTA, in timp ce Wang ocupa pozitia a 53-a in clasamentul mondial.
23:12 07 Aug
Garbine Muguruza s-a retras de la Rogers Cup!

Iberica a renuntat la competitia de la Montreal, invocand o accidentare la brat care nu-i da pace.

"Din pacate, inca ma refac dupa accidentarea la brat de saptamana trecuta. Am facut tot ce am putut ca sa incerc sa joc aici, dar, din pacate, nu sunt gata si mai am nevoie de putin timp. O sa-mi fie dor sa joc aici si sper sa pot reveni la Montreal in viitor", a spus Muguruza intr-o declaratie de presa.
22:03 07 Aug

ANA BOGDAN 4-6 6-4 3-6 ARYNA SABALENKA LIVE

Din pacate, si Ana Bogdan paraseste competitia de la Montreal, dupa Niculescu si Begu.

Setul 3:

2-5 Sabalenka preia conducerea in setul decisiv si se apropie la un singur game de victorie. Bogdan va servi pentru a ramane in meci
2-3
Cele doua sportive merg cap la cap in setul decisiv. Ana Bogdan urmeaza la serviciu

Setul 2:

6-4
Ana Bogdan reuseste sa-si adjudece game-ul pe propriul serviciu si trimite partida in set decisiv
5-3
Ana face un game bun pe propriul serviciu si se distanteaza in setul doi. Mai are nevoie de un game pentru a castiga setul
4-3
Ana Bogdan reuseste un nou break
2-0
Ana Bogdan incepe in forta setul al doilea si face break

Setul 1:

4-6 Aryna Sabalenka ia primul set!
4-4 Cele doua jucatoare merg cap la cap in aceasta confruntare din primul tur de la Rogers Cup
1-1
Ana Bogdan revine si castiga si ea pe serviciul adversarei
0-1
Sabalenka face break in debutul primului set

21:05 07 Aug

IRINA BEGU 3-6 6-1 5-7 ASHLEIGH BARTY LIVE

Irina Begu este eliminata din primul tur, dupa o partida extrem de disputata cu australianca Barty. Begu a dat semne de revenire dupa un set doi perfect, dar in cele din urma a cedat presiunii si a pierdut. Romanca a cerut si un timeout medical in setul decisiv, dupa ce s-a lovit la picior.

Setul 3

5-5 Irina Begu rezista si isi castiga serviciul, cand Barty a avut sanse de a inchide meciul!
3-2
Irina Begu face break-ul si trece in avantaj in setul decisiv
2-2
Cele doua jucatoare merg cap la cap in setul decisiv al partidei

Setul 2

5-0
Irina Begu reuseste un set doi de exceptie! Mai are nevoie de un singur game pentru a-si adjudeca al doilea act al partidei
3-0
Game foarte disputat pe serviciul Irinei. A fost egalitate de sapte ori si, in cele din urma, romanca a reusit sa castige!
2-0
Irina Begu incepe in forta setul al doilea si reuseste BREAK-ul!

Setul 1

3-6 Barty castiga primul set!
3-4
Irina Begu face break-ul destul de usor, reusind sa fructifice chiar prima minge de break din acest game
2-4
Begu reuseste sa castige al doilea game pe propriul serviciu, dupa ce i-a oferit o sansa de break adversarei
1-3
Irina Begu reuseste sa-si castige serviciul pentru prima data in aceasta partida
0-3
Un game disputat pe serviciul australiencei, insa in cele din urma aceasta reuseste sa si-l adjudece
0-2
Barty face break-ul dupa ce isi castiga serviciul

Partida incepe cu Barty la serviciu!

Irina Begu o intalneste in primul tur de la Rogers Cup pe australianca Ashleigh Barty, cap de serie numarul 15 al turneului din Canada. Este prima intalnire dintre cele doua jucatoare.

Irina Begu este clasata, in prezent, pe locul 55 in clasamentul WTA, iar ultimul ei meci a fost disputat la Turneul de la Bucuresti, competitie pe care a parasit-o rapid, fiind invinsa de Ons Jabeur (6-2, 6-1) inca din primul tur.

20:30 07 Aug

MONICA NICULESCU 6-3 4-6 4-6 SORANA CIRSTEA

GAME! SET! MECI!
Sorana Cirstea o invinge pe Monica Niculescu si se va intalni cu Venus Williams!

Setul 3

3-5 Sorana Cirstea este la un game de castigarea meciului
3-4
Monica Niculescu isi face serviciul, dar Sorana Cirstea ramane cu avantajul unui break
1-4
Sorana se apropie de victorie in confruntarea cu Monica Niculescu
1-2
Break reusit de Sorana!

Setul 2

4-6
SET CIRSTEA! Avem decisiv in confruntarea romaneasca de la Rogers Cup!