VIDEO Simona Halep, „regina passing shot-urilor!” Românca a făcut show pe Terenul Nr. 1 la Wimbledon, la minge de set

Simona Halep Wimbledon 2022 Simona Halep Karolina Muchova Simona Halep passing shot Wimbledon 2022 Tenis
Data publicarii: Marti 28 Iunie 2022, 19:00
Data actualizarii: Marti 28 Iunie 2022, 19:14

Simona Halep a surprins plăcut prin abilitatea sa de a o pasa pe Karolina Muchova și a-i taxa cehoaicei numeroasele ieșiri în zona fileului.

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) s-a simțit excelent la revenirea pe iarba londoneză, după trei ani de absență. Campioana ediției 2019 a turneului de la Wimbledon a jucat un ultim game extraordinar, în primul set al partidei jucate în compania cehoaicei Karolina Muchova (25 de ani, 81 WTA).

Halep a depășit-o pe Muchova, scor 6-3, 6-2, în doar 66 de minute, la revenirea în Clubul All England.

Simona Halep a câștigat primul set al meciului cu Muchova în stil de mare campioană

„Regina passing shot-urilor” sau „Nadal din WTA” sunt porecle meritate de Simona Halep, cele mai recente dovezi venind din puncte cu însemnătate, câștigate prin passing-uri de rever de către sportiva din țara noastră.

Un passing shot de backhand în lung de linie și unul în cross au fost combinate splendid de Simona Halep, pe Terenul Nr. 1 la Wimbledon, spre deliciul miilor de spectatori prezenți în tribune.