Simona Halep, palmares zdrobitor împotriva compatrioatelor, în circuitul WTA. Nu a mai pierdut cu o româncă de 11 ani!

Simona Halep Simona Halep palmares Simona Halep Transylvania Open Simona Halep vs. romance Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 29 Octombrie 2021, 10:05
Data actualizarii: Vineri 29 Octombrie 2021, 10:06

Doar Sorana Cîrstea a reușit să o învingă pe Simona Halep în circuitul WTA. Halep se va duela cu Jaqueline Cristian în sferturi, la Cluj.

În al treilea meci pe care îl joacă înt-un interval de 72 de ore, Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) o va întâlni în faza sferturilor de finală ale Transylvania Open pe Jaqueline Cristian (23 de ani, 105 WTA).

Va fi a doua adversară din România pe care Simona Halep o are de înfruntat în această competiție, după ce în runda inaugurală a eliminat-o pe Gabriela Ruse, scor 6-1, 6-2.

Simona Halep o întâlnește în premieră pe Jaqueline Cristian, în sferturile Openului Transilvaniei

Dacă va fi aptă de joc la ora meciului, în contextul blocajului din zona lombară experimentat în meciul cu Varvara Gracheva, Simona Halep are șansa de a-și extinde un palmares aproape fără pată în circuitul WTA, în duelurile cu compatrioatele sale.

Până în prezent, Simona Halep a avut foarte puține emoții împotriva celorlalte românce în întâlnirile din circuitul WTA, mândrindu-se cu un palmares care numără 14 succese și o singură înfrângere. Singurul eșec a survenit în urmă cu 11 ani, la Cincinnati, când Sorana Cîrstea o învingea pe Simona Halep, scor 6-2, 6-4.

De altfel, singura jucătoare din România care are palmares pozitiv în fața Simonei Halep rămâne Sorana Cîrstea, care o conduce cu 2-1 la scorul întâlnirilor directe.

Simona Halep nu a mai întâlnit-o niciodată pe Jaqueline Cristian, adversara sa abordând această partidă cu un nivel de încredere accelerat de victoria entuziasmantă, bifată în optimile de finală în defavoarea Ajlei Tomljanovic (43 WTA), scor 7-6, 7-5.