România dă prima sfertfinalistă la Transylvania Open! Succes uriaș pentru Jaqueline Cristian, în fața Ajlei Tomljanovic

Transylvania Open Ajla Tomljanovic Jaqueline Cristian Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Miercuri 27 Octombrie 2021, 23:16
Data actualizarii: Miercuri 27 Octombrie 2021, 23:53

Jaqueline Cristian (105 WTA) a învins-o pe Ajla Tomljanovic (43 WTA) în minimum de seturi și s-a calificat în sferturile Transylvania Open.

Jaqueline Cristian (23 de ani, 105 WTA) a reușit una dintre cele mai mari victorii în circuitul WTA, calificându-se în sferturile de finală ale Transylvania Open, după o victorie împotriva australiencei Ajla Tomljanovic (28 de ani, 43 WTA) scor 7-6, 7-5.

Sportiva din România a obținut victoria după aproximativ 135 de minute de luptă dură, într-un meci cu numeroase schimburi de mingi lungi, croite printre lovituri puternice. Pentru acest succes, Jaqueline Cristian va primi un cec în valoare de $5800 și 60 de puncte WTA, grație cărora urcă momentan 4 locuri în ierarhia mondială.

Posibil duel între Simona Halep și Jaqueline Cristian, în sferturi

În primul set, Jaqueline Cristian a profitat de prestația la serviciu mai slabă a Ajlei Tomljanovic din debutul partidei, reușind două break-uri și distanțându-se la 5-1. Românca avea să scape avantajul, dar să revină la 5-5, când a făcut hold și și-a clădit o bază de încredere pe care a putut bifa revenirea de la 1-3 în tiebreak, pe care și l-a apropiat, scor 7-5, în final.

Setul doi a fost o bătălie pe cinste, cu un game 2 încheiat după nu mai puțin de 7 egalități. Cristian a fost din nou jucătoarea care a făcut primul break, detașându-se la 5-3, dar a mai avut nevoie de unul pentru a bifa victoria în minim de seturi, scor 7-6, 7-5.

Este al patrulea sfert de finală jucat de Jaqueline Cristian în acest an. În următorul meci, Cristian se va duela cu învingătoarea meciului dintre Simona Halep și Varvara Gracheva.

Jaqueline „Contesa Dracula” Cristian: „În clipele grele, mi-am spus că am muncit mult pentru a fi aici.”

„A fost o bătălie incredibilă. Sunt foarte mulțumită cu victoria asta, cred că Dracula îmi poartă noroc, aparent e treaz noaptea. Știam că e o jucătoare bună și că va fi o luptă grea, iar să o câștig acasă face totul și mai deosebit.

În momentele grele ale meciului, îmi spuneam că am muncit mult pentru a fi aici. De fiecare dată când eram în dubii, mă uitam la echipa mea și simțeam sprijinul lor. Mi-am spus mie însămi că am muncit pentru asta și că pot să merg mai departe și să obțin victoria, la asta m-am gândit,” a declarat Jaqueline Cristian în interviul oferit pe teren Alexandrei Dulgheru.