Simona Halep - Ons Jabeur 1-6, 6-2, 6-7 | Halep castiga dramatic dupa ce a salvat o minge de meci! Sabalenka este urmatoarea adversara

Simona Halep Dubai WTA Tenis Simona Halep - Ons Jabeur, LIVE TEXT de la 17:00 | Jucatoarea romanca debuteaza in optimile turneului de la Dubai! Ce s-a intamplat in inalnirea directa dintre cele doua
Data publicarii: Miercuri 19 Februarie 2020, 16:35
Data actualizarii: Miercuri 19 Februarie 2020, 19:58

Urmarim si comentam impreuna meciul Simonei Halep pe www.sport.ro, pe aplicatia SPORT RO, facebook.com/sport.ro.

In turul urmator, Simona Halep va da piept cu Aryna Sabalenka, locul 13 WTA.

7-6: MECI HALEP! Simona salveaza o minge de meci si se impune in tie-break cu 9-7!

• Simona Halep - Ons Jabeur, LIVE TEXT de la 17:00 | Jucatoarea romanca debuteaza in optimile turneului de la Dubai! Ce s-a intamplat in inalnirea directa dintre cele doua

6-6: Dramatism pana la capat! Halep face si re-break si duce meciul in tie-break!

5-6: Jabeur face break si trece pentru prima data in avantaj in decisiv!

5-5: Ce game! Jabeur rezista presiunii si ramane in meci! Halep va servi in urmatorul joc cu mingi noi.

5-4: Simo isi face serviciul la 0 si e la un game de calificarea mai departe!

4-4: Jabeur reuseste o serie de 3 game-uri la rand si egaleaza la 4!

4-3: Halep isi cedeaza serviciul la 0 si scorul se strange la 4-3!

4-2: Jabeur castiga un joc extrem de disputat si tine aproape in decisiv.

4-1: Game cu emotii pentru Halep! Campioana de la Wimbledon a fost egalata la 30, dar a reusit 2 puncte consecutive!

3-1: Jabeur castiga primul sau game in setul 3!

3-0: Romanca mai face un joc sigur si se distanteaza!

2-0: BREAK SIMONA! Simona face fata atacurilor lui Jabeur si duce scorul la 2-0!

1-0: Halep isi tine serviciul la 15, dupa ce a castigat un punct superb din defensiva!

A inceput setul decisiv!

La pauza dintre seturi, Halep a cerut ajutorul medicului, acuzand probleme la spate!

6-2: SET HALEP! Simona un set perfect si duce meciul in decisiv!

5-2: Jabeur face break la 30 si rezista in setul 2.

5-1: Inca un break reusit de Halep! Ne indreptam spre un set decisiv la Dubai!

4-1: SUPER SIMO! Halep revine de la 0-40, face 5 puncte la rand si duce scorul la 4-1.

3-1: Jucatoarea noastra rateaza 2 mingi de break, iar Jabeur reuseste primul game al actului secund.

3-0: Halep supravietuieste intr-un game extrem de disputat si confirma break-ul in setul doi.

2-0: Simo face un game de retur excelent si reuseste sa ia primul break al partidei!

1-0: Halep isi face serviciul la 15.

A inceput setul al doilea!

1-6:  SET! Jabeur isi face lejer game-ul si isi adjudeca primul set dupa doar 26 de minute!

1-5: Halep nu reuseste sa reziste atacurilor tunisiencei si pierde un nou game pe propriul serviciu!

1-4: O serie de 3 game-uri la rand pentru Jabeur, iar scorul ia proportii.

1-3: Jabeur forteaza si, pe fondul unui joc extrem de solid, cu lovituri castigatoare, reuseste break-ul la 30.

1-2: Jucatoarea din Tunisia salveaza o minge de break si nu-si cedeaza serviciul.

1-1: Simona are emotii in primul game pe propriul serviciu! Romanca a condus cu 40-0, a fost egalata, insa a reusit in cele din urma sa castige jocul.

0-1: Jabeur isi tine serviciul la 15.

Dupa ce a fost eliminata de la dublu, unde a facut pereche cu nemtoaica Julia Goerges, Simona Halep se pregateste de debutul turneului de la Dubai impotriva jucatoarei din Tunisia, Ons Jabeur.

Jucatoarea tunisiana a fost declarata revelatia lunii ianuarie de catre site-ul oficial WTA, dupa ce a reusit sa ajunga in sferturi la Australian Open, invingand jucatoare precum Johanna Konta si Caroline Wozniacki. A fost eliminata de castigatoarea turneului, Sofia Kenin.

Cele doua jucatoare s-au mai intalnit o singura data, in anul 2018, la turneul de la Beijing, unde Jabeur a castigat meciul dupa abandonul Simonei Halep.

"Ma astept la un meci greu, stiu ca primul meci este tot timpul greu in timpul unui turneu", a declarat Simona Halep.

"Sper ca o sa avem un meci bun. Simona este o sursa de inspiratie pentru multe jucatoare si sunt norocoasa ca pot juca impotriva ei. Sper ca voi avea atitudinea potrivita, mentalitatea corecta si ca voi reusi sa castig", a spus Jabeur, la conferinta de presa.

Traseul posibil al Simonei Halep la Dubai

In sferturile de finala de la Dubai, Simona Halep se intalneste cu castigatoarea dintre Elise Mertens si Aryna Sabalenka.

In semifinale, romanca ar putea da de adversare puternice. S-ar putea intalni cu Garbine Muguruza, care a eliminat-o de la Australian Open. Acestea sunt posibilele adversare: