CALIFICAREEE IN SEMIFINALEEE! Simona Halep - Angelique Kerber 6-7 6-3 6-2 | Urmeaza adevarata finala cu Muguruza

Data publicarii: Miercuri 06 Iunie 2018, 17:20
Data actualizarii: Miercuri 06 Iunie 2018, 17:27

Simona Halep va juca semifinale la Roland Garros!

SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER 6-7 6-3 6-2

Set 3

• SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER LIVE | Halep, mesaj SUPERB din partea unei legende din tenis: Sa crezi in tine, e sansa ta!

Simona e mai agresiva in joc si mai pune un break peste Kerber
INFO | Kerber cere interventia medicului. Basicile de la picioare ii fac probleme

Set 2

6-3 Game si set Simona Halep. Simona a avut 3 mingi de set, toate anulate de Kerber, dar apoi nemtoaica i-a cedat setul cu o dubla greseala

5-3
Simona castiga senzational gameul, dupa ce a prins la limita o scurta trimisa de Kerber. Pana si nemtoaica a aplaudat punctul
4-3
Se merge cap la cap in acest moment
4-2
Game rapid castigat de Simona
3-2
Simona Halep a avut sansa de a se detasa la doua breakuri distanta, dar Kerber a salvat si si-a adjudecat pana la urma gameul
3-1
Halep nu se inmoaie dupa gameul la zero facut de Kerber si isi castiga serviciul
2-1
Kerber intra in acest set si castiga un game la zero
2-0
Simona isi castiga serviciul
1-0
Simona incepe setul secund cu break si este pentru prima data in acest meci la conducerea setului

Set 1

6-7 Game si set Keber, la tie break (2-6)

6-6
Re-break Simona si vom avea tie-break in acest prim set

5-6
Simona rateaza o sansa importanta la un schimb, trimite pe Kerber in loc sa dea in zona de teren libera, iar nemtoaica face breakul
5-5
Senzational! Simona revine de la 0-30, castiga 4 puncte consecutive si egaleaza scorul
4-5
Simona isi castiga serviciul si urmeaza cel mai important game al acestui set. Halep are nevoie de break
INFO |
17-14 greseli nefortate in acest moment
3-5
Kerber castiga primul game dupa 3 pierdute la rand si ia din nou o optiune pentru acest set
3-4
Game extrem de disputat, castigat de Simona. Revenire fantastica a romancei! Simona are nevoie de break pentru a egala scorul in acest prim set
2-4
Break Simona! Halep face 40-0, apoi Kerber anuleaza doua sanse de break, dar nu si pe a treia! Simona e in revenire

1-4
Simona isi castiga pentru prima data serviciul in acest meci. Game la zero pentru Halep
0-4
Simona revine de la 15-40, apoi, la 40-40, ii anuleaza o noua sansa de break lui Kerber. Nemtoaica isi castiga pana la urma serviciul
0-3
Simona ii anuleaza adversarei 3 sanse de break, dar nu si pe a patra. Kerber face 3-0
0-2
Kerber isi castiga serviciul. Simona are nevoie sa intre in meci. Ritmul nu este unul foarte alert inca
0-1
Kerber incepe meciul cu break

LIVE SIMONA HALEP - ANGELIQUE KERBER

Cu cateva ore inaintea partidei, Simona Halep a avut un scurt antrenament de 30 de minute pe arena Suzanne Lenglen, cea pe care se va disputa partida. Simona s-a pregatit cu un jucator de mana stanga, pentru a se adapta mai usor cand o va in fata pe Kerber.

Simona Halep e in fata celui mai dificil meci de la Roland Garros, sfertul de finala cu Angelique Kerber.

Halep e favorita, insa Kerber e in forma si vrea revansa dupa infrangerea din fata romancei din semifinalele Australian Open. A fost o batalie epica incheiata cu victoria romancei cu 9-7 in decisiv.

Acum, Halep e incurajata de marele Boris Becker, care ii transmite ca are nevoie de mult calm pentru a se impune anul acesta la Paris.

"Cred ca zgura este suprafata pe care Simona da cel mai bun randament, asa ca n-as fi surprins sa o vad din nou in finala de la Roland Garros.

Anul trecut a avut o oportunitate grozava si a scapat-o printre degete, poate da vina doar pentru ea pentru acel esec, dar trebuie sa-l lase in urma si sa ramana calma pentru ca are toate sansele. Ii transmit sa ramana calma, sa creada in ea si va avea o mare sansa de victorie", a spus Boris Becker la Eurosport.

LAUDE DIN PARTEA LUI FISETTE!

Antrenorul belgian al lui Angelique Kerber, Wim Fissette, cel care a fost si antrenorul Simonei Halep inaintea lui Darren Cahill, a laudat-o pe Simona pentru prestatia de la Roland Garros si o vede favorita la castigarea turneului.

"Inca de la inceput am spus ca Simona este marea favorita la castigarea turneului de la Roland Garros. Este cea mai buna jucatoare din lume pe zgura. A demonstrat asta impotriva lui Mertens, chiar daca belgianca nu avea experienta impotriva jucatoarelor din top 20.

Halep este insa foarte solida! Isi obliga adversarele tot timpul sa caute liniile pentru a o depasi. Este clar ca Angie are o sansa mai mare pe iarba in fata Simonei. Dar va trebui sa joace inteligent si sa gaseasca un echilibru intre jocul agresiv si rabdare. Nu va fi usor, dar trebuie sa creada" a declarat Fissette.

Analiza meciului, facuta de antrenorul Serenei Williams

Unul dintre cei mai respectati specialisti din tenis, Patrick Mouratoglou, antrenorul Serenei Williams, a analizat partida care va avea loc astazi.

"Simona va incerca din nou sa dicteze jocul. La Australian Open a stat la 43 de centimetri de linia de fund, in timp ce Kerber la 1.22 metri. La Roland Garros 2018, Simona a stat in medie la 69 de centimetri de linia de fund, in timp ce Kerber la 1.88 metri. Zgura si loviturile cu top-spin ar trebui sa o ajute pe Simona sa o tina pe Kerber departe. Dar sa domini nu este egal cu a castiga, mai ales in fata lui Kerber. Nemtoaica este fara niciun dubiu jucatoarea care returneaza cel mai bine in timpul meciurilor. Kerber adora sa alerge dintr-o parte in cealalta pana cand adversara gaseste un unghi, iar apoi profita cu o lovitura castigatoare.

Simona nu trebuie sa stea la lupta cu Kerber, va trebui sa fie imprevizibila si sa dicteze ritmul meciului. La Australian Open a facut o treaba grozava, dar este oare suficient? Pentru a nu pierde, Halep trebuie totusi sa joace punctele importante mai bine decat la Australian Open. La Melbourne, romanca nu a salvat nicio minge de meci din cele sapte avute de Kerber" a declarat Patrick Mouratoglou pentru Eurosport.

Urmareste aici meciul dintre Simona Halep si Angelique Kerber de la ora 15:00!