ISTORIA S-A RESCRIS! Rafael Nadal a castigat al 20-lea titlu de Grand Slam al carierei si l-a egalat pe Federer: Djokovic, umilit cu 6-0 in primul set!

rafael nadal Novak Djokovic Roland Garros 2020 Tenis Rafael Nadal bucurandu-se de al 13-lea titlu castigat la Roland Garros, 11 octombrie 2020
Data publicarii: Duminica 11 Octombrie 2020, 16:59
Data actualizarii: Duminica 11 Octombrie 2020, 20:07

Rafael Nadal l-a invins pe Novak Djokovic cu 6-0 in primul set al finalei de la Roland Garros.

Rafael Nadal - Novak Djokovic 6-0, 6-2, 7-5

Rafael Nadal a castigat cel de-al 20-lea titlu de Grand Slam al carierei, egalandu-l pe Roger Federer in clasamentul all-time. Dupa doua ore si patruzeci si unu de minute de joc, numarul 2 ATP a trecut de liderul mondial in minimum de seturi, scor 6-0, 6-2, 7-5, devenind primul tenismen din Era Open care castiga patru titluri de mare slem fara sa piarda vreun set.

• Nadal a castigat al 13-lea trofeu la Paris

Este al 13-lea trofeu cucerit de Rafael Nadal la Roland Garros, un record absolut detinut de iberic, care are in continuare un procentaj de 100% in finalele disputate la Paris. In urma acestui succes, Nadal ajunge la victoria cu numarul 100 obtinuta in turneul de la Roland Garros.

Clasamentul all-time al turneelor de mare slem castigate

1. Roger Federer & Rafael Nadal - 20 de titluri

2. Novak Djokovic - 17 titluri

3. Pete Sampras - 15 titluri

4. Roy Emerson - 12 titluri

5. Rod Laver & Bjorn Borg - 11 titluri

Primul set a fost adjudecat la zero de Rafael, in ciuda a cinci game-uri echilibrate, transate in prelungiri, Rafa profitand de numarul prea ridicat de greseli nefortate comise de Novak Djokovic in debutul partidei.

Revirimentul sarbului s-a lasat asteptat pana la scorul de 3-2 pentru Nadal in setul 3, cand 'Nole' a facut rebreak-ul si a condus cu 4-3 si 5-4, dar a comis dubla greseala la 5-5, iar Nadal nu a iertat, facand hold la zero in ultimul game al finalei de la Roland Garros 2020.

"Felicitari imense tie, Rafa si familiei tale. Esti un mare campion, iar azi ai aratat de ce esti "Regele zgurii"; am simtit asta pe pielea mea. A fost un meci foarte greu pentru mine astazi, nu sunt prea multumit de modul in care am jucat, dar am fost depasit total de un jucator mai bun," a declarat Novak Djokovic in cadrul discursului perdantului.

"Felicitari lui Novak, a fost un an extraordinar pentru tine. Ceea ce faci in tenis e special; intr-un fel, e o placere sa impartim terenurile de tenis, dar pe de alta parte am avut niste lupte dure cu tine. Sper sa mai jucam in urmatorii ani si mult succes in viitor," au fost cuvintele prin care Nadal si-a inceput discursul invingatorului.

"Ce se intampla e mai frumos decat toate visele mele. Nu pot sa ma bucur ca si cum victoria ar fi avut loc in mod normal, dar vreau sa multumesc publicului prezent pentru sprijin. Sper ca in cateva luni vom putea sarbatori cu totii acest stadion nou si minunat. Ne vedem la anul!" a adaugat Rafael Nadal.

"A fost un an dificil, dar sa castig aici inseamna totul pentru mine. Nu e momentul sa ma gandesc ca l-am egalat pe Roger. Pentru mine astazi e doar un succes la Roland Garros si asta inseamna totul pentru mine," a mai spus Rafael Nadal, care i-a incurajat atat pe spectatori, cat si pe telespectatori sa ramana puternici in aceasta pandemie, la fel cum el nu si-a pierdut speranta dupa numeroasele accidentari pe care le-a suferit de-a lungul anilor.

Soc in startul finalei de la Roland Garros 2020. Rafael Nadal l-a invins la zero pe Novak Djokovic in primul set. A fost primul set pierdut vreodata de 'Nole' fara game castigat la Paris.

Desi cei doi jucatori s-au mai intalnit de 55 de ori pana in prezent, este abia a doua oara cand vreunul din cei doi castiga un set la zero. Prima data se intamplase in finala turneului ATP Masters de la Roma, anul trecut.

Cu toate ca ibericul nu i-a lasat sarbului niciun game in mansa intai a finalei RG 2020, primele cinci game-uri ale setului au ajuns in prelungiri, Rafael Nadal salvand trei mingi de break la scorul de 3-0.

In ciuda scorului net favorabil spaniolului, durata primului set a ajuns la 45 de minute. In cele trei sferturi de ora, Rafael Nadal a avut un procentaj solid al primului serviciu - 76% - fata de procentajul insuficient afisat de liderul ATP in primul set - 42%. 'Nole' si-a adjudecat doar 3 puncte din cele 11 jucate cu prima serva, in vreme ce Nadal a castigat 12/19 cu primul serviciu, statistica aratand calitatile exceptionale ale amandurora la retur.

In primele 45 de minute ale finalei, Nadal a lovit de zece ori direct castigator, iar Djokovic de 11, dar diferenta s-a facut la erorile nefortate - 13-2 in defavoarea sarbului, fapt care a condus inspre un raport total al punctelor castigate de 32-19 pentru Rafael Nadal.