GRANDE RAFA! Nadal s-a calificat in a 13-a finala de Roland Garros a carierei | Novak Djokovic va fi adversarul sau in finala de duminica

rafael nadal Diego Schwartzman Novak Djokovic Roland Garros 2020 Tenis Rafael Nadal s-a calificat in finala turneului de la Roland Garros 2020
Data publicarii: Vineri 09 Octombrie 2020, 18:34
Data actualizarii: Sambata 10 Octombrie 2020, 00:03

Rafael Nadal va juca duminica a 13-a finala la Roland Garros a carierei.

Rafael Nadal s-a calificat in finala turneului de la Roland Garros fara sa piarda set in semifinala disputata cu numarul 14 ATP, Diego Schwartzman. A fost 6-3, 6-3, 7-6 pentru numarul 2 ATP dupa trei ore si zece minute de joc.

Partida a avut loc la 20 de zile de la ultimul duel direct, cand argentinianul a facut surpriza la Roma si l-a invins pe Rafa, scor 6-2, 7-5.

In ultimul act al turneului, Rafael Nadal asteapta replica invingatorului partidei dintre Stefanos Tsitsipas (6 ATP) si Novak Djokovic, lider mondial.

Va fi a 13-a finala pe care Rafael Nadal o va juca pe zgura pariziana, in vreme ce Novak Djokovic va lua parte la a cincea finala de Roland Garros a carierei.

In a doua semifinala a zilei, Novak Djokovic l-a invins in cinci seturi pe Stefanos Tsitsipas, scor 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1 dupa 3 ore si 58 de minute de joc.