VIDEO Nick Kyrgios, revenire fulminantă împotriva numărului 1 ATP, Daniil Medvedev. Australianul are 14 victorii în ultimele 15 meciuri

Nick Kyrgios Daniil Medvedev Nick Kyrgios ATP Montreal Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Joi 11 August 2022, 08:40
Data actualizarii: Joi 11 August 2022, 08:40

Nick Kyrgios l-a pus într-o situație delicată pe Daniil Medvedev în ierarhia ATP, rusul rămânând cu un avantaj de numai 125 de puncte în frunte, în urma acestui eșec.

Nick Kyrgios (27 de ani, 37 ATP) este de neoprit în a doua parte a sezonului. Tenismenul australian l-a învins pe Daniil Mededev, scor 6-7 (2), 6-4, 6-2, în faza șaisprezecimilor de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Montreal

Jucătorul de la antipozi s-a folosit inclusiv de serva din mână pentru a-l debusola pe Medvedev, iar tacticile variate i-au adus succesul mult așteptat, în ciuda unui prim set pierdut după o luptă aprigă.

Kyrgios, prima victorie împotriva unui lider ATP, după 8 ani. Medvedev rămâne cu doar 125 de puncte avans față de Zverev, în ierarhia mondială

Kyrgios îl conduce acum pe Medvedev cu 3-1 la meciurile directe și a ajuns la 14 succese în ultimele 15 meciuri jucate în circuitul de elită al tenisului masculin.

Finalist la Wimbledon și campion la Washington, Nicholas Kyrgios va căuta să îl învingă pe conaționalul Alex De Minaur pentru a atinge faza sferturilor la Montreal, un turneu de la care care Rafael Nadal și Novak Djokovic sunt absenți.