VIDEO Nick Kyrgios a scris istorie la Washington: a devenit primul tenismen care câștigă turneul și la simplu, și la dublu în același an

Nick Kyrgios campion Washington ATP Washington 2022 Nick Kyrgios ATP Washington Nick Kyrgios istorie Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 08 August 2022, 09:05
Data actualizarii: Luni 08 August 2022, 09:07

Nick Kyrgios, primul jucător din istoria turneului ATP de la Washington care se impune, în aceeași ediție, atât în proba individuală, cât și la dublu.

Fondat în 1969, turneul ATP de la Washington și-a încheiat în acest an a 53-a ediție cu o bornă istorică atinsă în premieră. Finalistul competiției de la Wimbledon, Nick Kyrgios a devenit, în premieră, campion al întrecerii de la Washington D.C. atât în proba de simplu, cât și în proba de dublu, în cadrul aceleiași ediții.

Nick Kyrgios, număr 63 ATP înaintea turneului, care nu și-a pierdut serviciul niciodată pe durata întregului turneu de simplu, l-a învins pe Yoshihito Nishioka (96 ATP), scor 6-4, 6-3, iar în finala de dublu, alături de Jack Sock a reușit victoria în defavoarea lui Ivan Dodig / Austin Krajicek, scor 7-5, 6-4.

Kyrgios urcă 26 de locuri în clasamentul  ATP al probei de simplu, după turneul câștigat la Washington

Kyrgios a ajuns la al 7-lea titlu ATP al carierei, primul cucerit după o perioadă de trei ani lipsită de vreun trofeu. Precedentul turneu câștigat în circuitul ATP de tenismenul australian a avut loc tot la Washington.

Grație succesului de la Washington, Nicholas Kyrgios urcă 26 de locuri în ierarhia mondială, până pe poziția 37.