VIDEO „Mă bucur că mai am încă un meci” Simona Halep, pregătită de un duel de foc cu fosta elevă a lui Cahill, Amanda Anisimova

Simona Halep WTA 250 Bad Homburg Simona Halep WTA Bad Homburg Tenis WTA Romania WTA Bad Homburg 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 22 Iunie 2022, 20:25
Data actualizarii: Miercuri 22 Iunie 2022, 20:31

Simona Halep și Amanda Anisimova și-au împărțit victoriile, în primele două meciuri directe, dar confruntarea din sferturile întrecerii de la Bad Homburg va fi prima pe iarbă între cele două.

Simona Halep (19 WTA) a dispus de Tamara Zidansek (58 WTA), scor 6-0, 6-3, în optimea de finală câștigată în turneul WTA 250 de la Bad Homburg în doar 66 de minute de joc.

Prestația solidă pe propria servă a fost îmbucurătoare pentru sportiva din România, care va avea nevoie de o replică a acestei evoluții în sferturile de finală, fază competițională în care va primi replica fostei eleve a lui Darren Cahill, Amanda Anisimova

Simona Halep - Amanda Anisimova 1-1, scorul meciurilor directe

• Sferturi, Roland Garros 2019: 6-2, 6-4 pentru Amanda Anisimova
  • Tur 3, Roland Garros 2020: 6-0, 6-1 pentru Simona Halep

„A fost mult mai bine decât ieri, am jucat mult mai agresiv. Mă bucur că mai am încă un meci. Dacă e un secret, nu pot să zic, îl țin pentru mine. Sper să fie din ce în ce mai bine, pe zi ce trece,” a adăugat Simona Halep, vorbind despre calitatea jocului său.

„Vă mulțumesc tuturor că ați venit, ne place mai mult să jucăm așa, cu spectatori în tribune,” a mai spus sportiva din România.

Vorbind despre următoarea adversară, Amanda Anisimova, Simona Halep a punctat: „Am jucat de câteva ori cu ea, dar acum e pe iarbă, va fi diferit. Acum vreau să mă bucur de această victorie, iar mâine voi fi pregătită de joc,” a completat Simona Halep, în interviul oferit pe suprafața de joc.

Cât s-ar termina un meci Simona Halep - Andrei Pavel, dacă s-ar juca mâine? Răspunsul savuros oferit de „Cneaz” :)