VIDEO Simona Halep revine de la 4-6, 0-3 și câștigă în primul tur la Bad Homburg, împotriva Katerinei Siniakova: „Am crezut până la final!”

Simona Halep WTA Bad Homburg Simona Halep Katerina Siniakova live text Simona Halep live text Simona Halep WTA 2022 Tenis
Data publicarii: Marti 21 Iunie 2022, 17:30
Data actualizarii: Marti 21 Iunie 2022, 20:09

Simona Halep a învins-o pe multipla campioană de Grand Slam, Katerina Siniakova, în primul meci la Bad Homburg, încheiat după 2 ore și 17 minute.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 6-4, în primul tur la Bad Homburg

„Am crezut până la final și, probabil, din acest motiv am putut să câștig meciul,” a punctat Simona Halep, în interviul oferit după meci.

Simona Halep va juca în turul secund la Bad Homburg contra numărului 58 WTA, Tamara Zidansek.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 6-4. Game, set & meci, Simona Halep! O victorie care manifestă caracterul puternic al sportivei din România, într-o zi dificilă, în care adversara a jucat mai bine, în prima jumătate a meciului, după care a acuzat probleme fizice, aspect care poate mereu să diminueze concentrarea jucătoarei în poziție superioară.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 5-4. Tentativă eșuată de a servi pentru meci a Simonei Halep.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 5-3. Break reușit de Simona Halep, care servește acum pentru câștigarea meciului.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 4-3. Două game-uri la rând pentru Siniakova, iar emoțiile reapar în jocul Simonei Halep.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 4-1. Victoria se apropie pentru Simona Halep, care a câștigat 10 din ultimele 11 game-uri.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 2-0. Break, Simona Halep, în startul manșei decisive, iar dacă dezechilibrul evident va continua, numele câștigătoarei poate fi unul singur.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3, 1-0. Katerina Siniakova mai are puțin și izbucnește în lacrimi: dincolo de întoarcerea de scor, cehoaica acuză probleme fizice, de mobilitate, din cauza unor dureri la genunchiul drept.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 6-3. Al șaselea game la rând și set, Simona Halep! Urmează setul decisiv, după ce Siniakova a condus cu 6-4, 3-0.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 5-3. 5 game-uri consecutive pentru Simona Halep, de la 0-3 în setul doi, iar moralul cehoaicei a coborât dramatic.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 4-3. Simona Halep capitalizează pe fondul unei scăderi drastice de nivel de joc arătate de Siniakova și câștigă trei game-uri la rând.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6, 0-1. Game câștigat cu mult spirit de luptă de cehoaică. Halep își vede primele mingi de break anulate în setul secund.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-6. Game & prim set, Katerina Siniakova, care face break la a cincea minge procurată și trece în avantaj la seturi.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-5. Katerina Siniakova este orice, dar nu o adversară facilă pentru Simona Halep, în acest prim set pe care îl joacă în Germania, la Bad Homburg. Un nou hold în prelungiri adjudecat de Siniakova, care se demonstrează neintimidată de replica bătăioasă a româncei.

Simona Halep - Katerina Siniakova 4-4. Halep trece peste o dublă greșeală comisă și își ține încă o dată serva, înainte de un game 9 în care va ataca un potențial break decisiv.

Simona Halep - Katerina Siniakova 3-4. Serva funcționează pentru Siniakova, dublistă care și-a câștigat statutul de multiplă campioană de Grand Slam, în circuitul de dublu.

Simona Halep - Katerina Siniakova 3-3. Primele puncte intense ale meciului se încheie în favoarea Simonei Halep, care crește de la game la game.

Simona Halep - Katerina Siniakova 2-3. Simona Halep recuperează break-ul imediat, restabilind echilibrul în prima jumătate a setului.

Simona Halep - Katerina Siniakova 1-3. Prim break în meci reușit contrar cursului jocului de Siniakova.

Simona Halep - Katerina Siniakova 1-2. Game câștigat în prelungiri de Siniakova, care întâmpină primele dificultăți pe propria servă.

Simona Halep - Katerina Siniakova 1-1. Simona Halep replică cu un hold solid.

Simona Halep - Katerina Siniakova 0-1. Game la treizeci pentru cehoaică, în debutul partidei.

Doar o zi și jumătate de pauză a avut Simona Halep (30 de ani, 19 WTA), între semifinala jucată la Birmingham și prima rundă a competiției WTA 250 de la Bad Homburg.

Nerespectându-și propria tradiție, sportiva din România participă la un turneu în săptămâna premergătoare unui Grand Slam - Wimbledon 2022 (27 iunie - 10 iulie) pentru a adăuga la minutele de experiență acumulate pe iarbă, după o pauză de trei ani pe această suprafață.

Fosta campioană de la Wimbledon o va întâlni pe Katerina Siniakova (26 de ani, 63 WTA), în primul tur la Bad Homburg. Scorul întâlnirilor directe indică 2-1 pentru Simona Halep. Toate cele trei meciuri au avut loc pe hard, iar fiecare victorie reușită de Simona Halep a fost încheiată cu un set câștigat cu 6-0.

• Finală: Belinda Bencic

Dublă campioană în circuitul WTA, Katerina Siniakova are trofee câștigate la Shenzhen și Bastad - ambele în 2017 - și locul 31 WTA drept cea mai înaltă clasare atinsă vreodată în cariera sa.

A jucat finală la Bad Homburg tocmai în ediția anterioară și este multiplă campioană de Grand Slam, dar în proba de dublu. A câștigat Australian Open în acest an, Wimbledonul în 2018, iar în 2021, Roland Garros, medalia de aur la Jocurile Olimpice și Turneul Campioanelor, toate, alături de Barbora Krejcikova.

Cât s-ar termina un meci Simona Halep - Andrei Pavel, dacă s-ar juca mâine? Răspunsul savuros oferit de „Cneaz” :)