VIDEO Simona Halep, calificată în sferturi la Bad Homburg: a distrus o fostă semifinalistă la Roland Garros

Simona Halep Tamara Zidansek live text Simona Halep circuit WTA Simona Halep optimi Bad Homburg Simona Halep WTA 250 Bad Homburg Tenis
Data publicarii: Miercuri 22 Iunie 2022, 19:00
Data actualizarii: Miercuri 22 Iunie 2022, 20:17

Simona Halep a trecut de Tamara Zidansek în optimile turneului WTA 250 de la Bad Homburg, scor 6-0, 6-3.

Simona Halep - Tamara Zidansek 6-0, 6-3 în optimile turneului WTA 250 de la Bad Homburg

Simona Halep - Tamara Zidansek 6-0, 6-3. Game, set & meci, Simona Halep! După doar 66 de minute, românca obține calificarea în sferturi, la capătul unui meci în care a câștigat 90% din punctele jucate cu prima servă.

Simona Halep - Tamara Zidansek 6-0, 5-3. Când Simona Halep și-a ridicat nivelul de joc, Tamara Zidansek a fost de neobservat astăzi pe teren. Al patrulea game la rând pentru româncă; va servi pentru victorie.

Simona Halep - Tamara Zidansek 6-0, 4-3. Trei game-uri consecutive pentru Simona Halep, care se apropie de confirmarea primei victorii obținute la Bad Homburg.

Simona Halep - Tamara Zidansek 6-0, 3-3. Simona Halep revine de la 1-3 și restabilește egalitatea în setul doi, după un debut de manșă ratat.

Simona Halep - Tamara Zidansek 6-0. Game & prim set, Simona Halep! Joc solid făcut de Halep în manșa întâi, dar replica Tamarei ZIdansek a fost modestă.

Simona Halep - Tamara Zidansek 5-0. Serva funcționează remarcabil pentru Simona Halep, care semnează un nou game alb, al doilea la rând pe propria servă.

Simona Halep - Tamara Zidansek 4-0. Simona Halep își apropie un nou break, distanțându-se decisiv în primul set.

Simona Halep - Tamara Zidansek 3-0. Game alb, Simona Halep, care conturează un început perfect de meci.

Simona Halep - Tamara Zidansek 2-0. Break, Simona Halep. Românca luptă din greu pentru a câștiga primul game lung al partidei.

Simona Halep - Tamara Zidansek 1-0. Hold la cincisprezece, game controlat cu autoritate de Simona Halep, în startul meciului.

Simona Halep (30 de ani, 19 WTA) a urcat două locuri în clasamentul WTA Live prin simpla prezență în turneul WTA 250 de la Bad Homburg, de unde a lipsit în 2021, din cauza problemelor cauzate de dubla ruptură musculară suferită la nivelul gambei stângi, la Roma.

După un început furtunos la Bad Homburg, Simona Halep pregătește o replică solidă pentru semifinalista Roland Garros 2021, Tamara Zidansek (24 de ani, 58 WTA), din Slovenia.

• Tamara Zidansek a jucat la rândul său trei seturi în primul tur la Bad Homburg, trecând de Yuliya Hatouka (214 WTA), scor 2-6, 6-1, 6-4.

Simona Halep, întâlnire în premieră cu Tamara Zidansek

4-6, 0-3 a fost scorul de la care Simona Halep a revenit în fața Katerinei Siniakova (63 WTA), multiplă campioană de Grand Slam, în proba de dublu, în prima rundă competițională a întrecerii din Germania.

Halep și Zidansek se vor duela în ultimul meci al zilei programat pe arena centrală din Bad Homburg. Va fi prima întâlnire directă între cele două jucătoare, în circuitul WTA.

Profilul Tamarei Zidansek din Slovenia

Jucătoare dreptace cu un nivel de tenacitate ridicat, Tamara Zidansek are un titlu WTA în palmares, câștigat la Lausanne, în sezonul precedent, când a jucat finală și la Bogota.

A ocupat locul 22 în clasamentul WTA în a doua lună a acestui an, aceasta rămânând, până în prezent, cea mai înaltă clasare a sa în ierarhia mondială.

Exceptând Roland Garros 2021, turneu de mare șlem în care a jucat semifinală, Tamara Zidansek are turul 3 la Melbourne - atins în acest an - drept cea mai notabilă evoluție la un Grand Slam.

Are palmares negativ în 2022: a pierdut 10 din cele 18 meciuri jucate.

Fost antrenor al Simonei Halep, Andrei Pavel explică motivul ascuns pentru care l-a ales, de fapt, pe Mouratoglou