INFRANGERE DUREROASA inainte de Australian Open pentru Simona Halep: Alexandrova a invins-o cu 6-2, 6-1. Cauzele esecului dezastruos | Simona S-A RETRAS din turneul de dublu!

Simona Halep Ekaterina Alexandrova Irina Begu Sorana Cirstea Tenis LIVETEXT 07:00 | Duel pentru semifinale: Simona Halep vs. Ekaterina Alexandrova. De la ce ora se joaca Irina Begu - Naomi Osaka
Data publicarii: Vineri 05 Februarie 2021, 00:08
Data actualizarii: Vineri 05 Februarie 2021, 10:32

Simona Halep a inregistrat primul esec al anului in meciul cu Ekaterina Alexandrova (33 WTA) din sferturile Gippsland Trophy.

Ekaterina Alexandrova - Simona Halep 6-2, 6-1 (60 de minute de joc)

Simona Halep a pierdut categoric meciul din sferturile de finala disputat in compania Ekaterinei Alexandrova (26 de ani, 33 WTA) din Rusia. Halep a inceput cu brio partida, detasandu-se in urma primelor doua game-uri ale partidei, dar cursul jocului a fost inversat brusc si ireversibil din acel moment, Alexandrova reusind o serie de noua game-uri consecutive.

Romanca a castigat un singur game in ultimele 13 si s-a aratat vizibil incomodata din punct de vedere fizic, acuzand dureri in zona lombara. La 5-2 in primul set, Halep a cerut interventia medicului, dar a ales, in cele din urma, sa nu primeasca tratament pe teren, continuand partida. Stoicismul Simonei Halep nu a fost rasplatit din punct de vedere sportiv, duelul avand un sens unic odata ce Alexandrova a restabilit egalitatea in startul primului set.

Din cauza durerilor, Simona Halep s-a retras din turneul de dublu, unde urma sa joace sferturi de finala impreuna cu Daria Gavrilova impotriva dublului format din Mihaela Buzarnescu si Alize Cornet.

Setul 2:

1-6: Game, set & meci, Ekaterina Alexandrova. A fost ultimul meci de simplu pe care Simona l-a jucat inainte de Australian Open.

1-5: Starea fizica a Simonei Halep este ingrijoratoare. Romanca a inceput sa schioapete, lucru care da de gandit inaintea startului Australian Open, programat pentru luni. Break la 30 semnat de Alexandrova.

1-4: Alexandrova serveste eficient si se apropie la doua game-uri de calificarea in semifinalele Gippsland Trophy.

1-3: Dupa 9 game-uri pierdute consecutiv, Simona Halep salveaza doua mingi de break si isi adjudeca primul game in setul secund.

0-3: Alexandrova se distanteaza aparent decisiv, la trei game-uri avans in setul secund.

0-2: Break facut cu o relativa lejeritate de catre rusoaica. Simona Halep pare sa aiba dureri la spate serioase, care o impiedica sa se miste intr-o nota normala pe teren.

0-1: Alexandrova castiga la 30 primul game al setului doi.

Setul 1:

2-6: Dificultati locomotorii vizibile in contul Simonei Halep, care sufera un nou break si cedeaza setul, desi a inceput bine partida, conducand cu 2-0 in startul setului.

Simona Halep a cerut interventia medicului si va intra in time-out medical la finalul setului.

2-5: Ekaterina Alexandrova continua sa domine duelul, apropiindu-si un game la zero.

2-4: Putin ghinion pentru Simona Halep, Alexandrova reusind sa faca break printr-o lovitura care a lovit banda fileului.

Castigatoarea meciului dintre Halep si Alexandrova o va infrunta in semifinalele turneului pe Kaia Kanepi, jucatoarea din Estonia calificandu-se dupa ce Karolina Muchova s-a retras din competitie din cauza unor dureri abdominale.

2-3: Hold in prelungiri bifat de Ekaterina Alexandrova, care a izbutit sa anuleze doua mingi de break ale Simonei.

2-2: Rusoaica isi recupereaza break-ul cedat in debutul duelului, la finele unui game adjudecat la 30.

2-1: La a doua incercare, Alexandrova castiga la 30 primul game pe propriul serviciu.

2-0: Game castigat la zero de numarul 2 WTA.

1-0: BREAK reusit de Simona Halep inca din primul game al meciului. A fost nevoie de patru mingi de break pentru ca romanca sa treaca in avantaj; de asemenea, Alexandrova a comis doua duble greseli in acest game inaugural.

Simona Halep va incepe partida la retur.

Sorana Cirstea, Simona Halep si Irina Begu au aflat orele de start ale partidelor pe care le vor juca in optimile Grampians Trophy, respectiv in sferturile Gippsland Trophy. Sorana Cirstea o va infrunta pe Belinda Bencic (12 WTA) in primul meci al zilei de pe terenul 7, cu incepere de la ora 02:00, ora Romaniei.

Simona Halep va intra pe Arena Margaret Court in al cincilea meci al zilei, nu mai devreme de ora 07:00, fus orar romanesc pentru a se duela cu Ekaterina Alexandrova (26 de ani, 33 WTA).

Simona Halep si Ekaterina Alexandrova s-au mai intalnit de doua ori, impartindu-si egal numarul victoriilor. Ambele confruntari au avut loc pe hard, in sezonul 2019. La Cincinnati, Halep s-a impus in trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-4, in vreme ce la Beijing invingatoare a iesit rusoaica, cu un succes obtinut mai facil, scor 6-2, 6-3.

Pentru a ajunge in sferturile Gippsland Trophy, Alexandrova, detinatoare a unui titlu WTA (Shenzhen 2020) a trecut de Karolina Schmiedlova, scor 4-6, 6-4, 6-2 si de Iga Swiatek in minimum de seturi, 6-4, 6-2, in vreme ce Halep a trecut de Anastasia Potapova cu un dublu 6-4 si de Laura Siegemund, scor 6-2, 6-4.

Din cauza aglomerarii notabile de meciuri, organizatorii au decis schimbarea regulamentului pentru ultimele tururi din aceste turnee, jucatoarele urmand sa joace doua seturi normale, iar acolo unde va fi necesar un set decisiv, acesta se va juca in format de super tie-break, castigatoare urmand sa fie declarata prima care ajunge la 10 puncte.

In penultimul meci al sesiunii de seara programate pe Arena Margaret Court, dar nu mai devreme de ora 09:45, ora Romaniei, Irina Begu va disputa unul dintre cele mai tari meciuri ale zilei, in compania japonezei Naomi Osaka, numar 3 WTA.

Meciurile zilei de vineri, 5 februarie

02:00, Sorana Cirstea vs. Belinda Bencic

Nu mai devreme de ora 07:00, Simona Halep vs. Ekaterina Alexandrova

05:00, Monica Niculescu / Patricia Tig vs. Anna Blinkova / Veronika Kudermetova

Nu mai devreme de ora 10:00, Irina Begu vs. Naomi Osaka

Dupa ora 09:00, Simona Halep / Daria Gavrilova vs. Mihaela Buzarnescu / Alize Cornet

Pe tabloul de dublu al competitiei WTA 500 Gippsland Trophy, Patricia Tig si Monica Niculescu vor juca impotriva rusoaicelor Anna Blinkova / Veronika Kudermetova, in jurul orei 05:00, ora Romaniei, in vreme ce Simona Halep si Daria Gavrilova vor intra in ultimul meci al zilei programat pe terenul 3, unde le vor avea ca oponente pe Mihaela Buzarnescu si Alize Cornet.