Simona Halep - Laura Siegemund 6-2, 6-4: Halep SE CALIFICA in sferturi! Cine va fi urmatoarea adversara

Simona Halep Laura Siegemund Tenis WTA WTA 500 Melbourne Tenis LIVETEXT 05:00 | Simona Halep, duel cu o campioana de Grand Slam pentru calificarea in sferturi: cine este Laura Siegemund, jucatoarea a mai invins-o pe Halep de doua ori
Data publicarii: Marti 02 Februarie 2021, 17:59
Data actualizarii: Miercuri 03 Februarie 2021, 10:14

Simona Halep a invins-o in minimum de seturi pe Laura Siegemund.

Simona Halep - Laura Siegemund 6-2, 6-4

Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei WTA 500 Gippsland Trophy de la Melbourne, dupa ce a trecut in minimum de seturi, scor 6-2, 6-4 de Laura Siegemund (32 de ani, 51 WTA).

Maine, Halep se va duela cu Ekaterina Alexandrova (33 WTA) pentru un loc in semifinalele turneului. Rusoaica a invins-o in optimi pe Iga Swiatek (17 WTA), scor 6-4, 6-2.

"Halep a fost dominanta de la inceput si doar in setul doi, cand Laura Siegemund a avut 2-0 si apoi trei mingi de set pentru 3-1, partida a parut echilibrata. Fosta jucatoare de top 30 WTA din Germania spera la prima victorie asupra Simonei in 4 ani si a pus la bataie tot arsenalul sau de lovituri. Insa fostul numar unu mondial a avut mereu raspuns. A castigat ultimele 3 gameuri ale meciului pentru o victorie confortabila, in o ora si 33 de minute," a fost scris pe site-ul oficial al WTA.

Statisticile meciului: asi 2-0, duble greseli 1-5, procentaj primul serviciu 67-80, procentajul punctelor castigate pe primul serviciu 76-48, lovituri direct castigatoare 16-19, greseli nefortate 17-30, total puncte castigate 69-55.

Setul 2:

6-4: GAME, SET & MECI SIMONA HALEP, care fructifica a doua minge de meci.

5-4: BREAK in prelungiri facut de Simona Halep, care va servi pentru castigarea meciului dupa pauza.

4-4: Game castigat la 30 de Simona Halep.

3-4: In ciuda unui retur excelent la 15-40, Simona Halep pierde game-ul pe serviciul Laurei Siegemund, in prelungiri.

3-3: Hold solid din partea Simonei Halep, care tine aproape de Siegemund pe fondul cresterii de forma a germancei.

2-3: Game alb pentru Laura Siegemund.

2-2: Halep isi adjudeca hold-ul pretios in prelungiri, restabilind egalitatea dupa doua game-uri castigate consecutiv.

1-2: Simona Halep lupta inteligent si isi recupereaza breakul pierdut in game-ul anterior.

0-2: Germanca reuseste primul break al meciului, dupa un game incheiat in prelungiri.

0-1: Siegemund preia pentru prima oara conducerea intr-un set al meciului.

Setul 1:

6-2: Halep preseaza eficient, sporind ofensivitatea in momentele-cheie si isi adjudeca victoria in mansa inaugurala.

5-2: Siegemund face hold la 30, obligand-o pe Halep sa serveasca pentru set, dupa pauza.

5-1: Foarte agresiva, Halep loveste mingile devreme si bifeaza un nou game pe propriul serviciu castigat cu incredere, la 15.

4-1: Simona Halep ofera impresia ca nu va rata nicio minge. Dupa un punct minunat, castigat la 15-15, cand Simona a lovit un backhand in lung de linie din defensiva, balanta game-ului s-a inclinat subit in favoarea romancei, dar Siegemund a reusit sa revina, salvand doua mingi de break si facand hold-ul in prelungiri.

4-0: Hold la zero pentru Simona Halep, care se apropie vertiginos de castigarea primului set intr-un timp fulgerator. Doar 18 minute de joc scurse pana in acest punct.

3-0: Laura Siegemund cedeaza al doilea break in startul partidei, dupa ce Halep isi apropie game-ul la a doua sansa de break.

2-0: Foarte concentrata, Halep face o treaba excelenta in a-si alege corect loviturile, in functie de tempo-ul raliului si bifeaza un game pe propriul serviciu castigat la 15.

1-0: Inceput intens de meci. Simona trece prima in avantaj, dupa un break adjudecat in prelungiri, la prima oportunitate.

Simona Halep si Laura Siegemund au iesit pe teren si vor incepe incalzirea in cateva momente. Halep va incepe meciul la retur. Meciul a inceput la 15:40, ora Australiei, cand temperatura la Melbourne masura aproximativ 26 de grade celsius.

La aceasta ora, Irina Begu joaca setul decisiv impotriva Johannei Konta. Begu a castigat setul doi in tiebreak, scor 10-12, dupa ce a salvat doua mingi de meci.

Simona Halep o intalneste pe germanca Laura Siegemund (32 de ani, 51 WTA) in optimile de finala ale competitiei WTA 500 de la Melbourne intitulate Gippsland Trophy. Castigatoarea partidei se va duela in sferturi cu Ekaterina Alexandrova (33 WTA) sau Iga Swiatek (17 WTA).

Partida va incepe miercuri-dimineata, in jurul orei 05:00, fus orar romanesc si va avea loc pe Arena Margaret Court, a doua cea mai insemnata ca dimensiune a complexului Melbourne Park. Va fi al doilea meci consecutiv de simplu pe care Halep il va juca pe acest teren, dupa victoria inregistrata in defavoarea Anastasiei Potapova in saisprezecimi, scor 6-4, 6-4.

Este o noapte plina pentru tenisul romanesc: Irina Begu o infrunta pe Johanna Konta (14 WTA), iar Sorana Cirstea a trecut cu brio de Oksana Kalashnikova, scorul 6-1, 6-1. In turul doi, Cirstea va juca cu Belinda Bencic.

Laura Siegemund - Simona Halep 6-1, 6-2 (optimi, Stuttgart 2016)

Laura Siegemund - Simona Halep 6-4, 7-5 (semifinale, Stuttgart 2017)

Simona Halep - Laura Siegemund 6-4, 6-4 (16-imi, Roma 2017)

Halep are palmares negativ in fata Laurei Siegemund. Toate cele trei confruntari directe s-au desfasurat pe zgura, in perioada 2016-17, Siegemund impunandu-se in cele doua dueluri derulate la Stuttgart, 6-1, 6-2, respectiv 6-4, 7-5, in vreme ce Simona a invins-o pe jucatoarea din Germania la Roma, in 2017, cu un dublu 6-4. Cu toate acestea, Simona Halep are o cota de 1.15 la victorie in acest meci, in timp ce Laura Siegemund este cotata cu 5.75 la calificare.

Pentru a ajunge sa se dueleze cu Simona Halep, Laura Siegemund a eliminat-o pe Destanee Aiava (218 WTA), o beneficiara a unui wild-card, scor 6-2, 6-2 dupa 68 de minute de joc. Laura Siegemund impartaseste cu Simona Halep aceeasi inaltime - 1,68 metri - dar si o doza de tenacitate, ambele jucatoare pozitionandu-se excelent in teren si avand o viteza de deplasare notabila.

De-a lungul timpului, Siegemund si-a adjudecat doua titluri WTA de simplu, la Stuttgart si Bastad, respectiv sase in proba de dublu, dintre care unul tocmai la US Open, in toamna anului trecut.