Simona Halep, doua victorii din doua posibile in startul sezonului! Halep si Gavrilova au facut SURPRIZA ZILEI pe tabloul de dublu

Simona Halep Daria Gavrilova WTA dublu Tenis Simona Halep, 2 din 2 victorii posibile in startul sezonului! Halep si Gavrilova au facut SURPRIZA ZILEI pe tabloul de dublu
Data publicarii: Marti 02 Februarie 2021, 09:34
Data actualizarii: Marti 02 Februarie 2021, 09:40

Simona Halep si Daria Gavrilova au trecut in minimum de seturi de dublul Barbora Strycova / Belinda Bencic.

Simona Halep a bifat 2 din 2 victorii posibile in startul sezonului 2021. Dupa succesul obtinut in 16-imile tabloului de simplu in fata Anastasiei Potapova, scor 6-4, 6-4, campioana en-titre de la Wimbledon a debutat cu brio si in proba de dublu, unde face echipa cu reprezentanta gazdelor, Daria Gavrilova.

Halep si Gavrilova au facut surpriza placuta a zilei in turneul de dublu, eliminandu-le pe Barbora Strycova si Belinda Bencic, scor 6-2, 6-2 dupa doar 55 de minute de joc.

• Simona Halep, 2 din 2 victorii posibile in startul sezonului! Halep si Gavrilova au facut SURPRIZA ZILEI pe tabloul de dublu

In optimi, Gavrilova/ Halep se vor duela cu favoritele numarul 3 la castigarea trofeului, Bethanie Mattek-Sands/ Gabriela Dabrowski. La dublu, Simona Halep ocupa locul 137 mondial.

Tot astazi, Monica Niculescu si Patricia Tig au trecut de Mertens/ Klepac, scor 6-3, 6-3, calificandu-se in sferturile de finala ale probei de dublu.