VIDEO Înfricoșător de bun! Alcaraz îl bate pe Cilic în patru ore: cum poate deveni spaniolul cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie

Carlos Alcaraz US Open 2022 Carlos Alcaraz clasament ATP Carlos Alcaraz Marin Cilic Turneul de la US Open Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Marti 06 Septembrie 2022, 10:00
Data actualizarii: Marti 06 Septembrie 2022, 10:01

Carlos Alcaraz s-a calificat în sferturile de finală ale Openului American, egalându-și performanța atinsă anul trecut.

Carlos Alcaraz (19 ani, 4 ATP) este cel mai bine clasat jucător dintre sfertfinaliștii US Open 2022. Tenismenul iberic a trecut în faza optimilor de campionul ediției 2014 a Openului American, Marin Cilic (33 de ani, 17 ATP), scor 6-4, 3-6, 6-4, 4-6, 6-3, încheind cu brio o luptă uriașă, care a durat trei ore și cincizeci și patru de minute.

Publicul prezent pe stadionul Arthur Ashe a fost în delir, la finalul partidei, iar puștiul din Spania a profitat de moment pentru a face un selfie alături de fanii veniți la marginea tribunei inferioare pentru a-l felicita călduros.

Carlos Alcaraz va deveni cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie dacă va juca finala US Open 2022

143-142 a fost scorul punctelor jucate în partida Alcaraz - Cilic, denotând echilibrul incontestabil dintre cei doi tenismeni.

Pentru a urca pe prima poziție a ierarhiei mondiale și a deveni, la 19 ani și 4 luni, cel mai tânăr lider ATP din istorie, Carlos Alcaraz are nevoie de două victorii consecutive obținute în detrimentul italianului Jannik Sinner, în faza sferturilor, și a învingătorului din partida Andrey Rublev - Frances Tiafoe, în penultimul act.

Alcaraz este deja confirmat drept al cincilea cel mai tânăr jucător care a intrat în top 3 ATP vreodată, iar această performanță a fost atinsă grație unei prestații presărate cu lovituri și puncte stelare, în meciul cu Marin Cilic, cea mai solidă mărturie fiind raliul de mai jos, în care a supraviețuit unor atacuri teribile întreprinse de jucătorul croat.