VIDEO Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-6, 7-6, 6-3, în finala US Open 2022: Alcaraz devine cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie

Alcaraz Ruud finala US Open 2022 Carlos Alcaraz US Open 2022 Casper Ruud US Open 2022 Turneul de la US Open Tenis
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 03:50
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 04:11

Carlos Alcaraz (19 ani, 4 ATP) l-a învins pe Casper Ruud (23 de ani, 7 ATP), reușind deopotrivă câștigarea primului titlu de mare șlem și urcarea pe locul întâi, în ierarhia mondială.

Finala US Open 2022
Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-6, 7-6 (1), 6-3

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-6, 7-6, 6-3 în setul 3. GAME, SET, MECI, TROFEU & ISTORIE RESCRISĂ, CARLOS ALCARAZ! La numai 19 ani și 4 luni devine cel mai tânăr număr 1 ATP din istoria tenisului.

Casper Ruud bifează a doua finală de Grand Slam pierdută la rând, la fel ca Ons Jabeur.

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-6, 7-6 în setul 3. Ce set! Carlos Alcaraz câștigă în tiebreak probabil cel mai spectaculos set jucat în ediția 2022 a Openului American.

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-6, 2-2 în setul 3. Rebreak, Ruud, în prima parte a setului trei.

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-6, 1-0 în setul 3. Break pentru tânărul jucător spaniol, în debutul setului trei.

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-4 în setul 2. Game & set doi, Casper Ruud!

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4, 2-4 în setul 2. Break, Casper Ruud! Norvegianul reușește primul său break în finala US Open 2022, la jumătatea setului secund.

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 6-4 în setul 1. Game și prim set, Carlos Alcaraz, după 49 de minute de joc! Alcaraz a câștigat un set în toate cele 60 de meciuri jucate în acest an, una dintre statisticile care marchează sezonul 2022 în tenisul mondial.

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 5-3 în setul 1. Joc încântător făcut de Carlos Alcaraz, în finalul primului set. Spaniolul încheie un game la treizeci, printr-un backhand în lung de linie direct câștigător.

„Tenis din jocurile video,” a comentat jucătoarea de tenis, Naomi Broady, comentând asupra vitezei de joc din finala US Open, în direct la BBC Radio.

Carlos Alcaraz - Casper Ruud 2-1 în setul 1. Tenismenul iberic face primul break al finalei de la New York, pe fondul unui start de joc fulminant, care a văzut șapte mingi de break în primele trei game-uri.

După o luptă de 5 ore și 15 minute câștigată în defavoarea italianului Jannik Sinner, în faza sferturilor de finală, Carlos Alcaraz (19 ani, 4 ATP) a stat alte 4 ore și 19 minute pe suprafața de joc a Stadionului Arthur Ashe pentru a găsi soluția prin care să îl învingă pe Frances Tiafoe (24 de ani, 26 ATP), în cinci seturi, scor 6-7 (6), 6-3, 6-1, 6-7 (5), 6-3.

Carlos Alcaraz și Casper Ruud vânează primul titlu de mare șlem al carierei

Alcaraz a strâns 59 de winnere pe durata meciului, cu 8 mai multe decât Tiafoe și a combătut diferența negativă de 9 ași serviți prin numărul mai mic de erori neforțate comise, 37, în raport cu cele 52 ale americanului.

La finalul partidei, Carlos Alcaraz a avut în cont 171 de puncte câștigate, cu 29 mai multe decât oponentul său, indicând o diferență confortabilă pentru o confruntare ajunsă în maximum de seturi.

În finală, Carlos Alcaraz va încerca să devină campion de Grand Slam în premieră, dar și cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie. În drumul său către aceste două borne uriașe în cariera sa va sta norvegianul Casper Ruud, care l-a eliminat în patru seturi pe rusul Karen Khachanovscor 7-6 (5), 6-2, 5-7, 6-2, la capătul a trei ore de joc.

Casper Ruud a ajuns în a doua finală de Grand Slam a sezonului

Spre deosebire de Carlos Alcaraz, Casper Ruud a mai jucat o finală de Grand Slam în cariera sa, la Roland Garros în acest an, unde a sfârșit învins în minim de seturi de către Rafael Nadal.

53 de lovituri direct câștigătoare a produs Casper Ruud, cu zece mai multe decât Karen Khachanov, rezistând bine și la capitolul ași (10-15), anihilându-i astfel fiecare punct forte oponentului său. Ruud a greșit neforțat de 34 de ori, pe când Khachanov a comis 41 de greșeli neforțate, astfel că la final diferența totalului de puncte a indicat o diferență pozitivă pentru Ruud de 24 de puncte.

Finala turneului feminin de la US Open, Iga Swiatek - Ons Jabeur s-a încheiat cu victoria jucătoarei poloneze, scor 6-2, 7-6 (5).