Calcă pe urmele lui Nadal! Carlos Alcaraz, cel mai tânăr semifinalist de Grand Slam, din 2005 încoace

Carlos Alcaraz US Open 2022 Carlos Alcaraz clasament ATP Carlos Alcaraz Jannik Sinner US Open 2022 Carlos Alcaraz semifinalist US Open Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Joi 08 Septembrie 2022, 14:16
Data actualizarii: Joi 08 Septembrie 2022, 14:16

Dacă finala US Open 2022 va fi disputată de Karen Khachanov și Carlos Alcaraz, tânărul tenismen spaniol va deveni, la 19 ani și 4 luni, cel mai tânăr lider ATP din istoria tenisului.

Carlos Alcaraz (4 ATP, 19 ani) a devenit cel mai tânăr semifinalist al Openului American, de la Pete Sampras, în 1990. În toate turneele de mare șlem, Alcaraz este cel mai tânăr semifinalist de la Rafael Nadal la Roland Garros 2005.

Tenismenul spaniol l-a eliminat pe Jannik Sinner în cinci seturi, scor 6-3, 6-7(7), 6-7(0), 7-5, 6-3, după 5 ore și 15 minute de joc, în sferturile US Open 2022. Reprezentanții de cinste ai noii generații în tenisul masculin au stabilit un record, încheind cea mai târzie partidă jucată vreodată în Openul American la ora 02:50, fus orar newyorkez.

Carlos Alcaraz - Jannik Sinner au stabilit recordul pentru cea mai târzie partidă încheiată în istoria US Open, la ora 02:50

Jannik Sinner a ratat o minge de meci în setul al patrulea

Jannik Sinner (21 de ani, 13 ATP) va avea multe să își reproșeze, după ce a ratat o minge de meci în setul al patrulea și a risipit avantajul break-ului avut la scorul de 3-2 în manșa decisivă.

Elevul lui Darren Cahill se poate mândri însă cu cel mai bun rezultat al carierei la US Open, faza sferturilor de finală, dar dezamăgirea acestei partide îl va urmări mult timp, ținând cont că oponentul în fața căruia a pierdut este cu doi ani mai tânăr și a reușit să gestioneze mai bine presiunea momentului deosebit.