VIDEO Încă o româncă se apropie de top 100 WTA: Gabriela Lee a urcat 84 de locuri, după trofeul câștigat la Bonita Springs

Gabriela Lee Jucatoarele din Romania WTA simona halep clasament wta Sorana Cirstea clasament WTA Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Luni 09 Mai 2022, 10:10
Data actualizarii: Luni 09 Mai 2022, 12:04

Gabriela Lee a urcat 84 de locuri în ierarhia mondială și s-a apropiat, în premieră, la doar 50 de poziții de intrarea în top 100 WTA.

Gabriela Lee (26 de ani) a reușit performanța săptămânii în tenisul românesc, câștigând titlul de campioană în ediția 2022 a competiției ITF W100 de la Bonita Springs, Florida.

Katarzyna Kawa (135 WTA) a sfârșit învinsă de jucătoarea din România, scor 6-1, 6-3. Consecință a acestui rezultat notabil, Gabriela Lee a urcat 84 de locuri în ierarhia mondială, depășind-o pe Alexandra Ignatik-Cadanțu și devenind a noua sportivă din România în clasamentul WTA

Gabriela Lee a învins 5 adversare redutabile în 5 zile consecutive

Gabriela a acumulat la acest turneu 146 de puncte WTA (140 pentru titlu + 6 în calificări), care i-au asigurat un progres de 84 de locuri în clasamentul WTA publicat astăzi, până pe cel mai bun al carierei, 150 WTA (maximul vechi: 205 / 9 noiembrie 2020). Premiul financiar a fost de $15,239, notează Tenisite.info.

În competiția din Florida, Gabriela Lee a învins-o inclusiv pe fosta ocupantă a locului 9 WTA, Coco Vandeweghe. În cele cinci zile în care a jucat consecutiv în turneul de la Bonita Springs, Gabriela Lee le-a învins pe Coco Vandeweghe (131 WTA), Whitney Osuigwe (315 WTA), Irina Bara (105 WTA), Katie Volynets (112 WTA) și Katarzyna Kawa (135 WTA).

Româncele în clasamentul WTA, actualizat (9 mai)