Declarația cu care Rafael Nadal și-a pus fanii pe gânduri. Ce a dezvăluit înaintea confruntării cu Novak Djokovic

Rafael Nadal Roland Garros 2022 Novak Djokovic rafael nadal sferturi roland garros 2022 Tenis
Data publicarii: Luni 30 Mai 2022, 09:04
Data actualizarii: Luni 30 Mai 2022, 09:14

Rafael Nadal l-a învins pe Felix Auger-Aliassime în cinci seturi și s-a calificat în sferturile de finală de la Roland Garros 2022.

4 ore și 21 de minute a fost durata partidei din optimile de finală jucată de Rafael Nadal în compania tânărului canadian, Felix Auger-Aliassime (21 de ani, 9 ATP). A fost 3-6, 6-3, 6-2, 3-6, 6-3 pentru spaniol, care a pierdut primele seturi la Roland Garros 2022

"Ce vă pot garanta e că voi lupta până la capăt!", le-a transmis Rafael Nadal francezilor, înaintea meciului cu Novak Djokovic. 3-6, 6-3. 7-6 (4), 6-2 a fost scorul prin care Djokovic a câștigat semifinala de la Paris, de anul trecut.

Rafael Nadal - Novak Djokovic, la episodul 59

Sferturile de finală de la Roland Garros aduc în prim plan o nouă confruntare între Rafael Nadal și Novak Djokovic.

Înaintea așteptatului duel, sportivul iberic a declarat că este mulțumit de parcursul său din acest an de la turneul de pe zgura pariziană, ținând cont de problemele medicale cu care se confruntă.

"Știu care este situația mea despre forma fizică și accept asta. Nu pot să mă plâng deorece sunt în sferturile de finală de la Roland Garros. Acum două săptămâni și jumătate nici nu știam dacă o să fiu aici. Sunt conștient că fiecare meci poate fi ultimul din carieră la Roland Garros", a declarat Rafael Nadal.

Rafael Nadal, aclamat pe Stade de France

Rafael Nadal a fost înghesuit de fani, la intrarea în Stade de France, înaintea finalei Ligii Campionilor, câștigate de Real Madrid, scor 1-0, în detrimentul clubului englez, Liverpool.

Înaintea începutului de partidă, Rafael Nadal a fost filmat și arătat întregului stadion, pe cubul video, moment în care fanii madrileni au început să-i cânte numele. Pe Twitter, o sumedenie de fani ai Realului au ținut să-i transmită, după finalul confruntării, că acum a sosit rândul tenismenului pentru al 14-lea titlu la Paris.