Finala Auckland | Ce pacat! Bianca Andreescu pierde in decisiv cu Julia Georges dupa ce a fost la un game de primul TROFEU al carierei

Bianca Andreescu Bianca Andreescu - Julia Georges Bianca Andreescu Auckland Tenis WTA Tenis Bianca Andreescu castiga primul TITLU din cariera! Victorie fantastica in 2 seturi cu Julia Georges
Data publicarii: Duminica 06 Ianuarie 2019, 10:27
Data actualizarii: Duminica 06 Ianuarie 2019, 10:28

Bianca Andreescu a trecut de jucatoare de top pentru prima finala a carierei.

BIANCA ANDREESCU - JULIA GEORGES 6-2 5-7 1-6

Game, set, meci, finala! Julia Georges se impune, Bianca ramane cu regrete dupa ce a ratat victoria in setul secund cand a condus cu 5-4. Bianca a salvat 2 mingi de meci in decisiv, insa nu a reusit sa o opreasca pe Georges.

• Bianca Andreescu - Julia Georges! Prima finala a carierei dupa ce le-a eliminat pe Wozniacki si Venus

1-5 Bianca pare sa fi cedat iar Georges e la un game de apararea trofeului de la Auckland.

1-4 Desprindere in setul decisiv pentru Julia Georges, cea care a reusit un passing incredibil la 30-30 si apoi a obtinut al 2-lea break din set.

1-2 Bianca Andreescu isi face serviciul si ramane aproape de Georges.

0-2 Georges incepe mai bine setul decisiv si face break din primul game.

5-7 Din pacate, finala va avea set decisiv!

5-6 Georges revine pe propriul serviciu si apoi returneaza excelent. Jucatoarea din Germania va servi pentru castigarea setului 2

5-4 Al 3-lea game la rand pentru Bianca, cea care este la un game de titlu la Auckland!

4-4 Lovituri incredibile ale Biancai, cea care obtine 2 mingi de break! Si o castiga pe prima cu un passing in picioarele lui Georges!

3-4 Ambele jucatoare isi castiga fara probleme serviciul i

2-3 Bianca Andreescu ramane in set si forteaza egalarea pe serviciul adversarei. Bianca are in continuare probleme medicale si primeste din nou ingrijiri.

0-2 Julia Georges pare sa-si fi revenit in actul secund si isi castiga pentru prima data serviciul.

SET! Bianca Andreescu castiga primul set in 30 de minute si se apropie de primul turneu castigat in cariera! Din pacate, Bianca solicita un time-out medical dupa incheierea setului si are nevoie de masaj in zona lombara.

5-1 Revenire stopata de Bianca Andreescu! Al 3-lea break din 3 posibile pentru Bianca!

4-1 Revine Julia Georges si reuseste un rebreak. Ramane in continuare un avantaj important in primul set pentru Bianca Andreescu.

4-0 Bianca Andreescu este de neoprit! Fara probleme pe serviciul ei, Bianca a salvat o minge de 3-1 si apoi a reusit sa ii mai ia un break lui Georges.

2-0 Inceput excelent pentru Bianca Andreescu, cea care isi face usor serviciul si apoi reuseste break-ul!

Tanara jucatoare canadiana de origine romana Bianca Andreescu (18 ani) va disputa prima finala WTA din cariera sa, dupa ce a reusit sa o invinga in doua seturi, 6-3, 6-3, pe taiwaneza Su-Wei Hsieh, favorita numarul 3 in penultimul act al turneului feminin de tenis de la Auckland, dotat cu premii totale in valoare de 250.000 dolari.

Andreescu, numarul 152 mondial, se va lupta pentru trofeu cu germanca Julia Goerges, campioana en titre si a doua favorita de la Auckland, care a trecut in cealalta semifinala, cu 6-1, 7-6 (8/6), de Viktoria Kuzmova din Slovacia.

Bianca Andreescu a reusit sa elimine in tururile precedente alte doua jucatoare de top, daneza Caroline Wozniacki si americanca Venus Williams.