Duel românesc în semifinalele turneului de la Linz! Simona Halep și-a aflat adversara

Simona Halep Jaqueline Cristian WTA Tenis
Data publicarii: Miercuri 10 Noiembrie 2021, 23:50
Data actualizarii: Miercuri 10 Noiembrie 2021, 23:53

Două românce se vor duela în semifinala turneului WTA de la Linz.

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, s-a calificat, la mare luptă, în semifinalele turneului WTA 250 de la Linz (Austria), dotat cu premii totale de 189.708 euro, după ce a învins-o pe italianca Jasmine Paolini, miercuri seara, cu 4-6, 7-5, 6-0.

Halep (30 ani, 22 WTA) a reuşit să câştige, după o luptă de două ore şi 13 minute, un meci care părea pierdut la un moment dat.

Fostul lider mondial se va duela în semifinale cu Jaqueline Cristian (23 de ani, 100 WTA), care a trecut în „sferturi” de Veronika Kudermetova (Rusia), a patra favorită a turneului, cu scorul de 6-3, 7-6(5).

Calificarea în semifinale este recompensată la competiţia din oraşul austriac cu un premiu de 8.144 de euro şi cu 110 puncte WTA.