Cum câștigi fără să servești, un ghid de Simona Halep. Românca, hotărâtă să câștige la Birmingham: „Vreau să închei turneul cu bine!”

Simona Halep Katie Boulter Birmingham Simona Halep Katie Boulter sferturi Simona Halep WTA Birmingham Simona Halep WTA Birmingham 2022 Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 17 Iunie 2022, 19:55
Data actualizarii: Vineri 17 Iunie 2022, 20:04

Simona Halep simte că partida cu Katie Boulter, din faza sferturilor de finală ale întrecerii de la Birmingham a fost foarte dificilă.

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) s-a calificat în a patra semifinală a stagiunii 2022, după o victorie, scor 6-4, 6-1, împotriva britanicei Katie Boulter (25 de ani, 141 WTA), în faza ultimelor opt jucătoare rămase în joc la Birmingham

Povestind despre partida începută de Simona Halep teribil, în ce privește primul serviciu - sportiva din România a pus prima servă în teren de doar 12 ori, din 36 de încercări în primul set (33.3%) - Simona Halep s-a arătat ușurată de rezultatul bun, care maschează minusurile din manșa întâi.

• Simona Halep și-a ajustat prima servă în setul 2, în care a pus-o în teren în procentaj de 65%.

Simona Halep: „Vreau să dau tot ce am mai bun în acest turneu și să-l închei cu bine.”

„Am simțit că a fost un meci foarte dificil. Nu m-am simțit prea bine, dar am luptat până la capăt. Știam că e o oponentă dificilă pe iarbă, pentru că are o servă uriașă. M-am zbătut, dar sunt mulțumită de prestația mea.

E o jucătoare solidă, și nu știam cum va veni mingea ei, dar am văzut că e agresivă. Nu e ușor să stai, pe iarbă, atât de aproape de linia de fund,” a precizat Simona Halep, descriind bătălia cu Katie Boulter, din sferturi.

„Fiecare meci e important. Mă gândesc doar la această săptămână. Am avut dificultăți înainte de a veni aici. Nu mă gândesc la Wimbledon, e prea departe, vreau doar să dau tot ce am mai bun în acest turneu și să-l închei cu bine.

Vreau, de asemenea, să mă bucur de fiecare moment aici, pentru că am în spate un public grozav,” a completat sportiva din România, calificată în a treia semifinală a sezonului.

Simona Halep și Sorana Cîrstea sunt două dintre cele patru semifinaliste ale turneului WTA 250 de la Birmingham și s-ar putea întâlni în ultimul act, în care le vor învinge sâmbătă pe Giorgi / Haddad Maia, respectiv Zhang.

Urmărește și >> Cât s-ar termina un meci Simona Halep - Andrei Pavel, dacă s-ar juca mâine? Răspunsul savuros oferit de „Cneaz” :)