VIDEO Un meci de toată frumusețea! Sorana Cîrstea a învins-o în trei seturi pe Donna Vekic și s-a calificat în semifinale la Birmingham

Sorana Cirstea Donna Vekic Donna Vekic Sorana Cirstea WTA Birmingham Tenis WTA sexy WTA 250 Birmingham Tenis
Data publicarii: Vineri 17 Iunie 2022, 15:35
Data actualizarii: Vineri 17 Iunie 2022, 15:47

Sorana Cîrstea a dispus de croata Donna Vekic, scor 5-7, 6-3, 6-4, în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Birmingham.

UPDATE 15:37: Sorana Cîrstea a ieșit învingătoare în „duelul frumuseților”, din sferturile de finală ale competiției WTA 250 de la Birmingham. Sportiva din România a revenit de la 0-1 la seturi și a eliminat-o pe Donna Vekic, scor 5-7, 6-3, 6-4, după 2 ore și 30 de minute trecute de la prima minge servită.

În primul set, Sorana Cîrstea a condu cu 5-3, dar a pierdut 4 game-uri consecutiv. Jucătoarea din țara noastră a avut tăria de a trece peste cele trei mingi de set ratate și s-a impus în următoarele două manșe, obținând prima calificare a carierei într-o semifinală de turneu pe iarbă.

• Sorana Cirstea a renuntat la cel mai tare echipament din istorie . Cum s-a imbracat la semifinala pierduta de la Nurnberg. FOTO

Spectacolul de la Birmingham se amplifică în faza sferturilor de finală, fază competițională în care România a trimis două jucătoare: Simona Halep și Sorana Cîrstea.

Sorana Cîrstea (32 de ani, 36 WTA) va primi în runda ultimelor opt replica croatei Donna Vekic (25 de ani, 92 WTA), într-un duel de la distanță între două dintre cele mai frumoase jucătoare din circuitul de elită al tenisului feminin.

Confruntarea dintre Sorana Cîrstea și Donna Vekic va stabili jucătoarea care se va duela în penultimul act cu învingătoarea meciului dintre Dayana Yastremska și Shuai Zhang.

Donna Vekic, fostă ocupantă a locului 19 WTA, în 2019 a fost într-o relație cu Stan Wawrinka, multiplu campion de Grand Slam.

Urmărește și: Fost antrenor al Simonei Halep, Andrei Pavel explică motivul ascuns pentru care l-a ales, de fapt, pe Mouratoglou.