„Ai văzut tu mai bine decât el?” Simona Halep a luat la rost arbitrul de scaun după ce a fost defavorizată la Birmingham

Simona Halep Katie Boulter Simona Halep arbitru Simona Halep WTA 250 Birmingham Simona Halep WTA Birmingham 2022 Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Sambata 18 Iunie 2022, 08:30
Data actualizarii: Sambata 18 Iunie 2022, 08:32

Simona Halep nu s-a putut abține și a comentat o decizie a arbitrului de scaun, în primul set al meciului cu Katie Boulter.

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA) a jucat un set modest împotriva britanicei Katie Boulter, în faza sferturilor de finală ale turneului WTA 250 de la Birmingham, reușind să pună prima servă în teren cu un procentaj de circa doar 30%.

Simona Halep nu a fost convinsă de hotărârea arbitrului: „Ai văzut tu mai bine?”

Întâmpinând dificultăți în a-și face game-urile pe propria servă, de-a lungul primului set, Simona Halep a acumulat frustrare, iar o decizie luată de arbitrul de scaun a făcut-o să răbufnească.

Imediat după ce a făcut primul break al partidei, după 38 de minute de joc, Simona Halep a jucat un un-doi eficient, iar mingea trimisă cu forehand-ul, care a părut să prindă terenul câțiva centimetri buni a fost catalogată „aut” de oficialul meciului.

„Ai văzut mai bine decât el?”, a întrebat-o Simona Halep pe arbitra Julie Kjendlie, aceasta replicând imediat: „Da, simt că am văzut mai bine,” referindu-se la tușier.

Halep a lăsat punctul pierdut în urmă imediat și a continuat triumfător pentru a închide primul set cu 6-4, în ciuda procentajului extrem de scăzut înregistrat pe prima minge.

Urmărește și >> Cât s-ar termina un meci Simona Halep - Andrei Pavel, dacă s-ar juca mâine? Răspunsul savuros oferit de „Cneaz” :)