VIDEO Carlos Alcaraz a pierdut primul meci jucat după câștigarea US Open: cum a fost primit acasă campionul de la New York

Carlos Alcaraz Cupa Davis Cupa Davis Felix Auger-Aliassime Tenis masculin Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 15:32
Data actualizarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 15:32

Canadianul Felix Auger-Aliassime l-a învins pe Carlos Alcaraz, scor 6-7 (3), 6-4, 6-2, în prima partidă jucată de spaniol din postura de campion de Grand Slam.

Cel mai tânăr număr 1 ATP din istorie, Carlos Alcaraz (19 ani) a jucat primul meci ca lider mondial în Cupa Davis, la fel ca idolul său, Roger Federer, care juca la București, în 2004, prima partidă ca număr unu în lume.

Alcaraz a sfârșit învins de canadianul Felix Auger-Aliassime (22 de ani, 13 ATP), după 2 ore și 55 de minute, într-o partidă în care a condus cu 1-0 la seturi. A fost 7-6 (3), 4-6, 2-6, într-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale Cupei Davis din faza grupelor turneului final.

Carlos Alcaraz nu a uitat să facă spectacol în fața conaționalilor veniți să îl vadă jucând în Cupa Davis, la Valencia

„Cred că am lăsat tot ce aveam pe teren, nu îmi pot reproșa nimic. Dacă oamenii vorbesc sau cred că ar fi trebuit să las locul unui coechipier, nu o să acord prea multă atenție acestui lucru.

Am simțit că sunt apt de joc și capabil să câștig, asta am observat în antrenamente. În ciuda înfrângerii, rămân mulțumit,” a spus Carlos Alcaraz după meci, potrivit Punto de break, anunțând că își dorește să joace și în confruntarea Spania - Coreea de Sud.

În ciuda eșecului suferit în Cupa Davis, Spania pierzând confruntarea cu Canada, scor 2-1, Carlos Alcaraz ar putea reveni în meciul cu reprezentativa Coreei de Sud, în care ibericii vor vrea să își asigure calificarea în fazele superioare ale turneului final.

La finalul partidei, Carlos Alcaraz a petrecut multe minute în jurul tribunelor, afișându-se în fața compatrioților fie pentru a se poza alături de aceștia, fie pentru a le oferi autografe.