Noua generație ne ține în joc! Nicholas Ionel a obținut victoria carierei, în confruntarea România - Slovacia, din Cupa Davis

Nicholas David Ionel Cupa Davis Echipa Romaniei de Cupa Davis Marius Copil Tenis
Data publicarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 12:55
Data actualizarii: Sambata 17 Septembrie 2022, 12:56

România are o șansă bună la victorie în Bratislava, în barajul de Cupa Davis contra Slovaciei. Scorul după prima zi de meciuri este egal, 1-1.

Cel mai bine clasat tenismen român, Nicholas David Ionel (19 ani, 283 ATP) a deschis cu o victorie confruntarea Slovacia - România, baraj pentru menținerea în Grupa I Mondială a Cupei Davis

Jucătorul care l-a învins pe croatul Borna Coric la Iași, în această vară, și-a confirmat ascensiunea sigură în ierarhia mondială, învingându-l pe slovacul Norbert Gombos (32 de ani, 99 ATP), scor 6-7 (4), 7-5, 6-4, după 3 ore și 11 minute de luptă dură.

Căpitanul nejucător, Gabriel Trifu l-a îmbrățișat pe Nicholas Ionel pe teren, imediat după încheierea meciului

În al doilea meci al play-off-ului, Marius Copil (31 de ani, 347 ATP) a câștigat doar șase game-uri împotriva lui Alex Molcan (24 de ani, 45 ATP), care a dominat partida în ambele seturi, impunându-se scor 7-5, 6-1, după 89 de minute trecute de la prima minge servită.

Ziua a doua va decide numele echipei câștigătoare. Marius Copil și Victor Cornea vor încerca să aducă un punct prețios României, în confruntarea de dublu contra slovacilor Lukas Klein și Igor Zelenay, urmând ca Nicholas Ionel să revină pe teren în meciul 4, în duel cu Alex Molcan.

Nicholas Ionel, cel mai bine clasat tenismen român ocupă locul 283 în ierarhia ATP

Dacă barajul va ajunge în meci decisiv, totul se va juca în racheta lui Marius Copil, care va primi replica lui Norbert Gombos.

Înainte de barajul cu Slovacia, România a pierdut în Spania șansa calificării la turneul final al Cupei Davis, în luna martie a acestui an.

De la Dinamo, către prima sută ATP: Andrei Pavel și Adrian Ungur antrenează noua generație a tenisului românesc având un singur obiectiv