„Bun venit în Era Alcaraz!” Cum l-a descris presa din Spania pe cel mai tânăr lider ATP din istorie: entuziasm nemaivăzut din 2005

Carlos Alcaraz campion US Open 2022 Carlos Alcaraz Casper Ruud finala US Open presa Spania Carlos Alcaraz reactia presei spaniole Turneul de la US Open Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 12 Septembrie 2022, 08:55
Data actualizarii: Luni 12 Septembrie 2022, 08:29

„God save the new king of tennis,” a titrat publicația spaniolă Punto de break, la scurt timp după încheierea finalei US Open 2022, câștigate de Carlos Alcaraz.

Carlos Alcaraz (19 ani, 1 ATP) a devenit cel mai tânăr număr 1 ATP din istoria tenisului, după finala US Open câștigată în defavoarea numărului 2 mondial, Casper Ruud, scor 6-4, 2-6, 7-6, 6-3, în 3 ore și 20 de minute.

Presa sportivă din Spania a reacționat pe măsură la succesul tânărului Alcaraz, devenit cel mai precoce campion de turneu de mare șlem, de la Rafael Nadal, în 2005, când jucătorul din Manacor a câștigat turneul de la Roland Garros pentru prima oară.

„Cel mai tânăr rege!”, a titrat AS, după succesul tânărului Alcaraz la US Open

„Cel mai tânăr rege!”, a titrat AS, imediat după încheierea finalei, în timp ce o știre secundară a fost intitulată „Bun venit în Era Alcaraz: campion și număr unu în lume.”

„Carlos Alcaraz visează cu ochii deschiși,” a fost titlul acordat de Marca în urma încheierii ultimului act de la Flushing Meadows. „Cap, suflet și curaj,” au adăugat cei de la Marca, inspirându-se dintr-o postare publicată de tânărul Alcaraz pe Twitter, înaintea începerii finalei.

„God save the new king of tennis,” a fost titlul remarcabil oferit de publicația Punto de break. „A trăi ceva ce nu poate fi uitat e unul dintre cele mai frumoase lucruri pe care o ființă umană le poate experimenta,” au scris jurnaliștii de la Punto de break, lăudându-l pe Carlos Alcaraz pentru „precocitate, încredere de sine, talent, inteligență pe teren și caracter competitiv.”

„Carlos I din El Palmar,” a scris El Mundo, care a transmis intenția comunității locale de a construi câteva terenuri de tenis care să îi poarte numele noului campion de la New York.