Ceea ce sport.ro a intuit, acum două săptămâni, tocmai s-a oficializat! Ana Bogdan (32 de ani) a spus „stop joc“, după o carieră de 16 ani în circuitul WTA, începută în 2009.
Chinuită de probleme medicale, Ana a adunat doar 16 partide, în 2025, cu un bilanț negativ: 6 victorii – 10 înfrângeri. Din ultimele ei cinci meciuri, patru au fost pierdute. Rezultatul de la Iași Open, 5-7, 2-6, cu Gracheva (106 WTA), a convins-o pe sportiva noastră că e timpul să ia o pauză. Pe perioadă nedeterminată!
Ana Bogdan și-a anunțat decizia, în această seară, printr-o postare publicată pe contul ei de Instagram.
„Din punct de vedere emoțional, n-am fost pregătită pentru acest moment. Mai ales că am tot încercat să revin și să joc. De aceea, mi-a și luat ceva timp până să scriu aceste rânduri și să le împărtășesc cu voi. M-am accidentat, la genunchi și la gleznă, la un antrenament, înainte să particip, la Iași Open. Am jucat aici, chinuită de dureri. Sunt lucruri pe care le știu doar eu și cei din echipa mea, pentru că, a juca acasă, a însemnat mereu altceva pentru mine și mereu am jucat cu inima în fața fanilor din țară. Inițial, am crezut că accidentarea nu e gravă, însă, după un RMN, s-a dovedit că e și că am nevoie de mai multe săptămâni pe tușă. Nu știu când voi reveni la locul pe care l-am numit <<acasă>>. Mă voi folosi de această perioadă, pentru a mă reface, dar și pentru mine. Vreau să fac acele lucruri care îmi aduc bucurie, care aduc liniște pentru sufletul meu. Vreau să creez și să fiu parte a unor proiecte frumoase. Ne vom mai vedea, dragilor! Cu dragoste“, a fost o parte din postarea publicată de Ana Bogdan.
În cariera ei, ea a câștigat suma de 3,532,899 de dolari, exclusiv în premii, în turneele la care a participat. În cel mai bun moment al carierei, Ana Bogdan a atins locul 39 WTA, în iulie 2023.