Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse - Blinkova/Kalinskaya 3-6, 2-6 | Romania PIERDE meciul decisiv si calificarea la turneul final de la Budapesta

fed cup Romania Rusia Tenis Fed Cup live text Romania Rusia baraj Cluj-Napoca
Data publicarii: Sambata 08 Februarie 2020, 13:13
Data actualizarii: Sambata 08 Februarie 2020, 21:02

Anna Blinkova si Anna Kalinskaya au adus punctul decisiv pentru Federatia Rusa.

Romania - Rusia 2-3

Romania a cedat barajul cu Rusia, scor 2-3 la capatul meciului decisiv de dublu pierdut de Jaqueline Cristian si Gabriela Ruse, scor 3-6, 2-6 in fata rusoaicelor Anna Blinkova si Anna Kalinskaya. Meciul s-a incheiat dupa o ora si 14 minute de joc.

• ACUM: RUSE vs ALEXANDROVA la FED CUP! A inceput RAZBOIUL cu Rusia! AICI LIVE tot ce se intampla

Statistici Cristian/Ruse vs. Blinkova/Kalinskaya: asi 2-0, duble greseli 3-2, procentaj primul serviciu in teren 65-67, procentaj puncte castigate pe prima serva 54-67, conversie mingi de break 2/4 - 6/15, lovituri direct castigatoare 15-22, erori nefortate 24-14, total puncte castigate 44-62.

J. Cristian / G. Ruse - A. Blinkova / A. Kalinskaya 3-6, 2-6

2-6: Blinkova si Kalinskaya fac un nou break pe serviciul Gabrielei Ruse, care comite o dubla greseala la prima minge de meci procurata de echipa Rusiei.

2-5: Sansa rarisima ratata de Romania la 30-30, scor la care Gabriela Ruse rateaza o minge aparent usoara la fileu. La reluarea jocului, Rusia va avea sansa break-ului pentru a contura victoria generala.

2-4: Jaqueline Cristian isi tine serviciul la 30.

1-4: Anna Blinkova rezista pe propriul serviciu, iar Rusia se distanteaza la trei game-uri in fata. Oaspetii sunt la doua game-uri de victorie.

1-3: Break la 30 izbutit de Blinkova si Kalinskaya pe serva Gabrielei Ruse.

1-2: Hold in prelungiri pentru rusoaice pe serva Annei Kalinskaya. Gabi Ruse va servi pentru egalare dupa pauza.

1-1: Game castigat cu emotii de Romania pe serviciul Jaquelinei Cristian, in care Gabriela Ruse a fost decisiva la fileu, salvand mingi de break si echipa dintr-o situatie dificila.

0-1: Hold solid pentru rusoaice in primul game al setului secund.

Statistici setul 1, Cristian/Ruse vs. Blinkova/Kalinskaya: procentaj primul serviciu in teren 71-58, procentaj puncte castigate pe prima serva 45-64, conversie mingi de break 2/4 - 4/8, lovituri direct castigatoare 8-10, greseli nefortate 13-7.

3-6: Rusoaicele fac break la 15 pe serva Jaquelinei Cristian si sunt la un set distanta de calificare.

3-5: Gabriela si Jaqueline reusesc primul break pe serviciul Annei Kalinskaya.

2-5: Serviciul Gabrielei Ruse continua sa fie punctul nevralgic al echipei noastre, permitandu-le oaspetelor sa se apropie la un game de castigarea setului intai.

2-4: Hold in prelungiri in contul Rusiei, primul pentru Anna Blinkova in meci.

2-3: Blinkova si Kalinskaya reusesc al doilea break, de aceasta data pe serva Jaquelinei Cristian.

2-2: Hold la zero pentru Rusia, pe serviciul Annei Kalinskaya.

2-1: Rusoaicele castiga primul game al meciului pe serviciul Gabrielei Ruse.

2-0: Anna Blinkova comite o dubla greseala, iar Ruse si Cristian obtin primul break al partidei.

1-0: Jaqueline Cristian incepe solid la serviciu, face hold la 15, iar Romania trece in avantaj.

In meciul decisiv, perechea Jaqueline Cristian/Gabriela Ruse va infrunta dublul format din Blinkova/Kalinskaya. Rusoaicele au mai jucat o singura data impreuna, contra Chinei, cand au castigat cu 2-0.

De partea opusa a fileului, Jaqueline Cristian si Gabriela Ruse impartasesc o relatie de prietenie indelungata si au castigat recent titlul de dublu la Andrezieux-Boutheon, turneu ITF cu premii in valoare de 60.000 de dolari.

Jaqueline Cristian - Veronika Kudermetova 7-5, 6-3

Jaqueline Cristian a fost speranta Romaniei, condusa cu 1-2 de Rusia dupa desfasurarea primelor trei meciuri, iar pustoaica in varsta de 21 de ani nu a dezamagit. Dupa un break suferit la primul game jucat in Fed Cup, Jaqueline a egalat tocmai cand Veronika Kudermetova servea pentru a-si adjudeca primul set, obtinand inapoi break-ul si egaland la 5.

In momentul critic, Cristian si-a tinut nervii in frau si a facut un hold solid, urmat mai apoi de un break in prelungiri care i-a adus primul set si a provocat o explozie de energie in randul suporterilor prezenti in Arena BT, care au facut valuri mexicane pe intreaga pauza dintre seturi.

Jaqueline a continuat jocul fantastic din finalul primului set pe intreaga durata a setului secund, cu exceptia primului game. Dupa ce Kudermetova a deschis cu break a doua mansa, Cristian a reinceput sa joace dezinvolt, afisand un tenis plin de curaj la debutul in Cupa Federatiilor. Cu un serviciu remarcabil de solid avand in vedere miza partidei si un joc complet, care aproape ca n-a permis loc erorii, Jaqueline a castigat patru game-uri la rand, ridicand intreaga asistenta in picioare.

De la 4-2, Jaqueline Cristina si Veronika Kudermetova si-au tinut serviciile pana la finalul meciului, spre bucuria suporterilor romani din Sala Polivalenta clujeana, care acum asteapta desfasurarea meciului decisiv de dublu.

Castigand acest meci, Jaqueline Cristian i-a provocat Veronikai Kudermetova cea de-a patra infrangere din tot atatea meciuri jucate pentru Rusia in Cupa Federatiilor.

---

Jaqueline Cristian intra in meciul 4, in locul Gabrielei Ruse. Romanca aflata locul 197 WTA se va duela cu Veronika Kudermetova (38 WTA) in incercarea de a trimite partida dintre Romania si Rusia in meci decisiv.

Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 5-7

"Din pacate nu am obtinut rezultatul pe care l-am dorit, dar ce stiu e ca mi-am dat sufletul pe teren. Speram sa castig, dar nu a fost sa fie asa. Batalia nu s-a terminat, sper sa avem resurse si energia necesara pentru a le ajuta pe fete. A fost mult mai puternica atmosfera de azi, nu cred ca am mai jucat vreodata intr-o asemenea atmosfera; a fost incredibil si le multumesc ca au venit sa fie alaturi de mine", a declarat Ana Bogdan dupa infrangerea cu Ekaterina Alexandrova.

"Mingile de break pe care le-am avut la 3-3 au fost foarte ciudate, poate ca stateam altfel daca le-as fi luat pe acelea, iar presiunea ar fi trecut de partea ei. Am continuat sa lupt, dar am cedat la 6-5; cred ca nu am putut sa trec peste sansele de break ratate si am constientizat ca m-am pus singura in dificultate. Cred ca o singura minge a facut diferenta", a mai spus numarul 90 WTA.

"A fost minunat si cred ca meciurile acestea vor avea un loc special in sufletul meu. Imi pare rau ca n-a fost sa fie azi, dar stiu ca am dat totul pe teren", a completat Ana Bogdan la conferinta de presa de dupa meciul cu Alexandrova.

Ana Bogdan a inceput mai bine primul set, fiind prima jucatoare care a ajuns la mingile de break. Insa Ekaterina Alexandrova si-a ridicat subit nivelul de joc atunci cand scorul a cerut-o, oprind-o pe Bogdan sa se desprinda la 3-1.

In ciuda numeroaselor greseli nefortate comise de rusoaica in primul set, 18 - fata de 15 ale Anei Bogdan - Alexandrova a facut break in momentul oportun, la 5-5 si a conturat patru game-uri consecutive pe propriul serviciu in care s-a impus fie la zero, fie cedand un singur punct romancei.

In setul secund, Ana Bogdan a afisat un joc mult mai precaut, reducand numarul erorilor nefortate de la 15 in primul set la doar 6 comise in a doua mansa. De partea opusa a fileului, Alexandrova a lovit de 19 ori in afara terenului, iar inconstanta rusoaicei a fost taxata de Ana Bogdan la 4-3, cand romanca a facut break alb, confirmat mai apoi cu un game in care a facut un hold autoritar, servind si un as.

Setul decisiv s-a jucat in maniera echilibrata, cu jucatoarele mergand inainte cu serviciul. Cu toate ca Alexandrova a servit cel mai bine spre finalul jocului, adunand sase asi in ultimul set, Ana Bogdan a avut sansele sale, ratate insa la 3-3; la 5-6 in schimb, Ekaterina nu si-a irosit oportunitatile rare pe serviciul Anei, reusind un break alb neverosimil, avand in vedere cursul setului pana in acel moment. Presiunea momentului si o dubla greseala nefericit sincronizata la 0-30 au fost decisive in favoarea jucatoarei mai bine clasate, dupa un meci palpitant de doua ore si 25 de minute.

UPDATE 10:00: Ziua de astazi incepe cu meciul dintre Ana Bogdan si Ekaterina Alexandrova, care este programat la ora 14:00. Imediat dupa aceasta partida urmeaza duelul dintre Gabriela Ruse – Veronika Kudermetova si apoi meciul de dublu dintre Irina Bara/Raluca Olaru - Ana Blinkova/Ana Kalinskaia.

ANA BOGDAN -  KUDERMETOVA 6-3, 6-7, 6-1

Ana Bogdan dupa meci: "Tremur toata! A fost greu in tie-break-ul din setul 2, cand am pierdut. Am decis sa o iau de la capat in setul 3 si sa dau totul! Va iubesc mult pe toti si va multumesc pentru ca ati fost cu mine astazi!"

"A fost un meci dificil. Mi-am pierdut concentrarea in setul trei. A avut mai multa putere fizica in punctele decisive si le-a jucat mai bine. Poate ca nu a fost ziua mea, dar am incercat sa lupt pentru fiecare punct", a spus Veronika Kudermetova dupa infrangerea suferita in fata Anei Bogdan.

6-1: SET SI MECI ANA BOGDAN!!!! Ana domina CLAR setul si castiga primul punct pentru Romania!!!

6-7 SET RUSIA! Kudermetova castiga setul secund in tie-break, meciul merge in decisiv

6-3: SET ROMANIA! Ana Bogdan castiga setul cu un serviciu impecabil in fata rusoaicei

A inceput cel de-al doilea meci de FED CUP! Ana Bogdan se lupta pentru a egala Rusia

RUSE - ALEXANDROVA 1-6, 4-6

Gabriela Ruse a pierdut in primul meci de FED Cup in doar o ora si 4 minute. Romanca nu a avut nicio sansa in primul set, insa in cel de-al doilea si-a gasit ritmul si a reusit sa revina de la 5-2 pentru Alexandrova. Rusoaica a inchis rapid setul secund si a castigat primul duel.

Ambele jucatoare au bifat prima lor partida in Cupa Federatiilor vreodata, iar diferenta de valoare dintre numarul 166 WTA si ocupanta pozitiei 28 in acelasi clasament a fost vizibila, dar a devenit insurmontabila in contextul emotiilor inerente prin care Gabriela a trecut, jucand in fata conationalilor sai.

Ruse a inceput modest la serviciu, comitand doua duble greseli in primul game al partidei si lasand-o pe Ekaterina Alexandrova sa bifeze doua break-uri albe si set la prima oportunitate a rusoaicei.

Acomodata mai bine cu atmosfera si tempo-ul jocului, Gabriela Ruse si-a urcat nivelul de joc in al doilea set si a reusit un mic reviriment de la 2-5 la 4-5, insa nu si-a sustinut break-ul cu propria serva, Ekaterina transand meciul in favoarea rusilor la prima minge de meci.

SET RUSIA! Romanca nu a avut nicio sansa in fata Alexandrovei in primul set

*** Dan Petrescu si-a facut timp inaintea plecarii spre Medias pentru a sustine nationala de fete in meciul cu Rusia!

**** Nationala Romaniei e sustinuta de o galerie condusa de primarul Clujului, Emil Boc. La fel ca si in precedentele partide, Boc e cel care da tonul scandarilor, ajutandu-se de toba pe care o are.

_________________________________________________________________________________________

RUSE - ALEXANDROVA (start ora 16:00) e primul meci al zilei in Polivalenta de la Cluj! Ana Bogdan, prima racheta a Romaniei, si Veronika Kudermetova se vor intalni in cea de-a doua partida de astazi.

Programul zilei de sambata (start ora 14:00).
Ana Bogdan – Ekaterina Alexandrova
Gabriela Ruse – Veronika Kudermetova
Irina Bara/Raluca Olaru - Ana Blinkova/Ana Kalinskaia.

Ce au declarat jucatoarele Romaniei inaintea meciului:

Ana Bogdan: ”Atuurile noastre sunt determinarea si spiritul de lupta”
”Atuurile noastre in acest meci sunt determinarea si spiritul de lupta. Cred ca aceste lucruri ne reprezinta pentru ca de fiecare data cand intram pe teren luptam pana la final. Luptam cu tot sufletul, mai ales aici ca ne vom reprezenta tara.
”Suprafata este un hard mediu. Nu este nici foarte lenta, dar nici foarte rapida. Noi ne-am acomodat, ne-am simtit bine pe aceasta suprafata chiar din a doua zi. Si cu fiecare zi care a trecut ne-am simtit din ce in ce mai bine. Suntem foarte OK. Acum cel mai important lucru e sa fim foarte unite. Iar energia pe care o simtim sper sa ne urce pe culmi inalte”.
”E clar ca si eu am emotii ca toate celelalte fete. Insa sunt emotii constructive si cumva mi-am dorit ca acest moment sa vina. Iata ca s-a si intamplat. A venit cumva pe neasteptate. Pentru ca nu ma asteptam sa fiu si liderul echipei si sa joc si prima oara la simplu in Fed Cup. Insa ma bucur foarte mult ca fetele au fost foarte unite in aceasta saptamana. Am glumit, am ras, ne-am antrenat foarte bine, am stat mult timp impreuna si cred eu ca de aici vom pleca cu amintiri foarte frumoase. Si cu rezultatul, pentru ca de asta suntem aici, ca sa luptam si sa castigam”.

Gabriela Ruse
: ” Ma bucur foarte mult sa fiu aici, ma simt foarte bine si sper sa aduc victoria si totodata punctul pentru Romania”
”Ma asteptam sa incep eu prima, asa se intampla de obicei. Chiar le-am spus fetelor pentru ca eram 100% ca voi deschide intalnirea cu Rusia. Ma bucur foarte mult sa fiu aici, ma simt foarte bine si sper sa aduc victoria si totodata punctul pentru Romania in meciul de maine”.
”Pregatirea unui meci de Fed Cup este un pic diferita, insa Ana (n.r. - Ana Bogdan) a jucat impotriva Ekaterinei Alexandrova si mi-a dat cateva sfaturi. La fel si domnul Segarceanu. Sper sa joc cat de bine se poate si sa facem o treaba buna, sa aducem o surpriza acasa”.
”Presiune nu pot sa spun ca am pentru ca pe hartie Rusia este favorita. Ma asteptam sa joc prima si pot sa spun ca personal este mai bine asa pentru ca emotiile imnului ma vor determina mai mult”.

Irina Bara: ”Suntem pe drumul cel bun”
”Nu am mai jucat niciodata dublu cu Raluca, dar ne-am pregatit foarte bine saptamana asta, am facut multe antrenamente si eu cred ca suntem pe drumul cel bun”.
Raluca Olaru: ”O sa fiu alaturi de fete cum am fost toata saptamana”
”Legat de tactica fetelor care joaca la simplu, ele o au deja pregatita. Eu o sa fiu alaturi de ele, asa cum am fost toata saptamana. Voi fi in loja, bineinteles, si voi trai intens toate meciurile si in orice moment voi fi alaturi de ele, indiferent de ceea ce se va intampla”.

Jaqueline Cristian:
”Ma bucur suta la suta de acest moment”
”Sunt foarte fericita ca ma aflu aici, ma bucur suta la suta de moment. Imi place foarte mult echipa, suntem foarte unite, comunicam foarte usor una cu cealalta si de abia astept sa le sustin pe fete. Voi fi alaturi de ele in fiecare moment”.

Florin Segarceanu, capitan nejucator Romania: ”Sper sa ramanem in istorie dupa acest meci”
”Sper ca in anul 2020 linia a doua a echipei Romaniei sa devina mai renumita obtinand o victorie de rasunet. Este foarte adevarat, plecam cu a doua sansa daca ne uitam la clasamentul jucatoarelor din Rusia. Dar eu spun ca avem o echipa tanara care isi doreste foarte mult victoria si sa arate ca poate mai mult. Faptul ca jucam acasa, ca ne-am pregatit bine si ca suntem uniti ne va ajuta foarte mult. Sper sa ramanem in istorie si peste 50 de ani cineva sa puna aceeasi intrebare”.