Simona SE CALIFICA in turul 3 la Melbourne, 6-2, 6-4 in 77 de minute | Cu cine va juca in turul 3

Simona Halep Australian Open 2020 Live text Simona Halep Simona Halep Simona Halep Harriet Dart Simona Halep Harriet Dart tur 2 Australian Open Tenis Simona Halep tur 2 Australian Open 2020
Data publicarii: Miercuri 22 Ianuarie 2020, 19:51
Data actualizarii: Joi 23 Ianuarie 2020, 12:23

Aici live la secunda cu specialistul www.sport.ro in tenis, Marcu Czentye: parcursul Simonei Halep la AO 2020!

Simona Halep a obtinut o noua victorie fara set pierdut la Melbourne, trecand de britanica Harriet Dart scor 6-2, 6-4 dupa un meci pe care l-a dominat autoritar pana la 6-2, 5-1, moment in care a ratat sansa de a inchide partida intr-o ora de joc. S-a jucat un tenis bazat pe schimburi lungi de mingi, insa numarul ridicat de erori nefortate (34 pentru Dart, 23 Halep) a fost cel care a facut meciul sa isi rateze potentialul maxim de spectaculozitate.

Dart a castigat de la 1-5 trei game-uri la rand, punand-o pe Simona intr-a doua situatie tensionata la AO 2020, dupa ce Jennifer Brady a realizat contextul primei, procurandu-si trei mingi de set in primul tur.

Cu 23 de erori nefortate si 14 winnere la finalul meciului, Simona s-a relaxat prematur, dar n-a platit costul acestui lux, din fericire pentru ea in economia acestui turneu care se anunta obositor, in conditiile in care majoritatea favoritelor se arata montate pentru a realiza rezultate de top in acest turneu.

Cele trei mingi de meci ratate raman totusi drept semnalul de alarma care ar trebui sa urgenteze cresterea nivelului de concentrare al Simonei Halep in vederea disputarii meciurilor urmatoare la Openul Australian.

In turul 3, Simona Halep va juca in turul 3 cu invingatoarea meciului dintre Yulia Putintseva (38 WTA) si Danielle Collins (25 WTA).

LIVE TEXT Simona Halep vs. Harriet Dart, tur 2 Australian Open 2020

Statistici Simona Halep vs. Harriet Dart 6-2, 6-4

Asi 1-0, duble greseli 0-3, procentaj primul serviciu 65-72, procentaj puncte castigate pe prima serva 67-56, procentaj puncte castigate la fileu 36-67, lovituri direct castigatoare 14-16, erori nefortate 23-34, total puncte castigate 68-52, media vitezei la primul serviciu km/h 154-142.

6-4! CALIFICARE PENTRU SIMONA HALEP IN MINIMUM DE SETURI. Partida a durat o ora si 17 minute.

5-4: Cadere de ritm pentru Simona Halep, care pierde trei game-uri consecutiv. Hold la 30 pentru Dart.

5-3: Harriet Dart salveaza o minge de meci, face break si prelungeste meciul.

5-2: Dart face game pe propria serva la 30, lasand-o pe Simona sa serveasca pentru meci dupa pauza. Lob elegant reusit de Halep in acest game.

5-1: Simona isi tine serviciul la 15 si se apropie la un singur game de victorie.

4-1: Harriet raspunde la game-ul anterior cu un nou game castigat fara punct pierdut. Primul hold fara emotii al meciului pentru sportiva din Marea Britanie.

4-0: Deplasare in teren la parametri inalti, winner cu rever in lung de linie din alergare si forehand-uri in cross direct castigatoare: Simona se simte in control pe teren si face GAME ALB in doar 71 de secunde!

3-0: Tenis SPECTACULOS pe Arena Rod Laver intre Simona Halep si Harriet Dart. Britanica rezista bine in raliurile lungi, dar nu poate evita al doilea break in contul numarului 3 WTA.

2-0: Halep serveste primul as al meciului si se indreapta hotarata inspre o victorie in minimum de seturi.

1-0: Simona rateaza o prima minge in setul doi, dar debuteaza cu break, inchizand game-ul cu o scurta geniala!

Setul 2 incepe cu Dart la serviciu.

6-2, SET SIMONA! Schimburile de mingi se lungesc, iar Simona incepe sa piarda puncte. Salveaza totusi o minge de break si isi tine serviciul, dar nu fara dificultati. Se apropie la un set distanta de un nou tur 3 la Melbourne.

5-2: Dart revine de la 0-30 si face primul hold in meci. Simona serveste pentru 1-0 la seturi dupa pauza.

5-1: Simona dicteaza punctele din spatele terenului si variaza destept cu un drop shot bine executat. Are sansa de a inchide primul set in mai putin de 25 de minute.

4-1: Dublu break avans pentru Simona, care va servi pentru 5-1 dupa pauza.

3-1: Se incheie seria celor trei break-uri din startul meciului cu Simona Halep tinandu-si serviciul la zero.

2-1: Halep incepe sa simta pulsul meciului si intra mai mult in teren. Dart comite doua duble greseli la rand, permitandu-i Simonei sa faca al doilea break pe serva sa.

1-1: Harriet Dart joaca inteligent doua scurte consecutiv, preia initiativa in puncte si face re-break fara sa piarda niciun punct.

1-0: BREAK Simona! Schimburi lungi de mingi inca din startul meciului. Halep revine de la 30-0 gratie catorva retururi bune la rand si trimite game-ul in prelungiri, acolo unde profita de prima minge de break a meciului.

Setul 1 incepe cu Harriet Dart la serviciu.

Halep a castigat tragerea la sorti si a ales sa primeasca in primul game al meciului.

Simona Halep si Harriet Dart au iesit pe teren. La Melbourne sunt 20 de grade celsius.

Halep se va duela cu Harriet Dart, numar 173 WTA pentru un loc in faza saisprezecimilor de finala joi, 23 ianuarie de la ora 10:00, fus orar romanesc. Invingatoarea meciului va juca in turul al treilea cu Danielle Collins (25 WTA) ori Yulia Putintseva (38 WTA).

Partida dintre Simona Halep si Harriet Dart a fost repartizata pentru a se derula pe Arena Rod Laver, cea mai mare din intregul complex de la Melbourne Park. Capacitatea totala a stadionului numara 14,820 de scaune. Halep are o cota infima pentru a obtine victoria in acest meci, 1.07, in vreme ce britanica este cotata cu 7.80 la calificare.

"Incheietura e putin inflamata, dar nu e nimic periculos in acest moment. Voi vedea maine dimineata cum sta situatia dupa ce ma voi trezi. O stiu pe Harriet Dart, dar nu am jucat cu ea si nu am vazut-o jucand live. E o adversara grea si nu sunt pregatita acum sa vorbesc despre meci, pentru ca tocmai l-am terminat pe primul, dar maine voi vorbi cu echipa mea despre aceasta partida. Cand esti o jucatoare de top, toata lumea vrea sa te bata. Dar daca te gandesti la asta nu mai ai timp sa te gandesti la tine. Voi incerca sa ma concentrez pe jocul meu, sa joc ceea ce vreau eu", a declarat Simona Halep inaintea acestui meci.

"Sunt fericita ca am trecut de primul tur, e o mare oportunitate pentru mine s-o infrunt pe campioana de la Wimbledon. Ma simt bine din punct de vedere fizic si sunt mandra de cum m-am descurcat in primul tur. Simona e o campioana incredibila, ma asteapta un meci greu. Va fi o alta oportunitate sa vad la ce nivel ma aflu cu jocul", a declarat sportiva din Marea Britanie inaintea acestui duel.

Rezumatul primului meci castigat de Simona Halep la Australian Open 2020 poate fi urmarit mai jos.

Profilul oponentei Simonei Halep: Harriet Dart (Marea Britanie)

Harriet Dart este o jucatoare dreptace in varsta de 23 de ani care executa backhand-ul cu doua maini. Are o inaltime de 1,75 metri, fiind cu sapte centimetri mai inalta decat numarul 3 WTA.

Nu a castigat niciun titlu WTA in proba de simplu, iar cea mai inalta clasare in ierarhia mondiala o reprezinta locul 92, ocupat in aprilie 2019. Harriet Dart se afla la a doua participare pe tabloul principal la Openul Australian, dupa ce in 2019 a fost invinsa cu 6-0, 6-0 in primul tur de catre Maria Sharapova.

Turul 2: Harriet Dart (173 WTA)

Turul 3: Danielle Collins (25 WTA) / Yulia Putintseva (38 WTA)

Optimi: Karolina Muchova (22 WTA) / Elise Mertens (17 WTA)

Sferturi: Maria Sharapova (145 WTA) / Jelena Ostapenko (45 WTA) / Aryna Sabalenka (12 WTA) / Belinda Bencic (7 WTA)

Semifinale: Karolina Pliskova (2 WTA) / Elina Svitolina (5 WTA)

Finala: Ashleigh Barty (1 WTA) / Naomi Osaka (4 WTA) / Serena Williams (9 WTA) / Petra Kvitova (8 WTA)

Halep vs. Dart va incepe la ora 19:00, ora locala in Australia, moment al zilei pentru care meteorologii anunta peste 30% sanse de ploaie. Eventualele averse nu vor suspenda meciul, in conditiile in care Arena Rod Laver beneficiaza de un acoperis retractabil care poate fi inchis in circa 12 minute.

Temperatura la ora jocului va fi similara cu cea resimtita de Simona la primul meci de la AO 2020, cu Jennifer Brady, anume 19 grade celsius.