Andrei Ciolacu Birkirkara Luke Montebello Malta Uros Djuranovic Stranieri
Data publicarii: Duminica 03 Martie 2024, 08:21
Data actualizarii: Duminica 03 Martie 2024, 08:28

Fostul atacant rapidist are 31 de ani și a câștigat două trofee în ultimele două sezoane jucate în Malta.

Atacantul român Andrei Ciolacu a marcat al zecelea său gol în acest sezon în campionatul de fotbal al Maltei, sâmbătă, în meciul în care echipa sa, Birkirkara, a terminat la egalitate cu Balzan FC, 1-1, pe teren propriu, în etapa a 19-a.

Oaspeţii au deschis scorul prin Jan Bussuttil (43), dar Ciolacu a egalat după pauză (57).

Fostul atacant al echipelor Rapid şi FCU Craiova, care a primit un cartonaş galben în minutul 20, a evoluat 86 de minute la gazde.

Andrei Ciolacu, în topul golgheterilor din Malta

Ciolacu are 10 goluri marcate în 18 meciuri în acest campionat, fiind pe podium în clasamentul golgheterilor, la egalitate cu Yuri Messias (Marsaxlokk) şi Kemar Reid (Floriana).

Pe primele două locuri ale ierarhiei se află Luke Montebello (Hamrun Spartans), cu 16 goluri, şi Uros Djuranovic (Hamrun), fost la Poli Iaşi, cu 11 goluri, scrie Agerpres

Ciolacu mai are un gol marcat în acest sezon în Cupa Maltei, plus patru pase decisive în campionat și în cupele europene.

Fostul rapidist a câștigat în fiecare sezon Cupa Maltei

Fost internațional de tineret, Andrei Ciolacu (31 de ani) s-a lansat în fotbalul mare la Rapid, după care a avut un periplu mai mult decât interesant, care a cuprins, în afară de România, echipe din Polonia, Singapore, Georgia, Italia și Malta.

Atacantul joacă de două sezoane și jumătate în Malta, țară în care din 2020 prim-ministru este Robert Abela, fost fotbalist, portar la naționalele de tineret în anii '90, dar și fost culturist!

În micuța țară insulară din Marea Mediterană, Andrei Ciolacu a bifat sezonul și trofeul: Cupa în 2021-2022 cu Floriana, plus un loc 2 în campionat, și din nou Cupa în 2022-2023 cu Birkirkara, plus același loc 2 în BOV Premier League.

Clasamentul din Malta

Hamrun conduce în clasament, cu 46 puncte (19 jocuri), urmată de Floriana, 42 (18), Sliema Wanderers, 35 (18), Marsaxlokk, 29 (18) și Birkirkara, 29 (19).