FOTO ȘI VIDEO Alex Mățan, de neoprit în SUA! Ultima ispravă a românului care a renăscut în acest an la Columbus Crew

Data publicarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 11:59
Data actualizarii: Duminica 09 Aprilie 2023, 12:06

Mijlocașul ofensiv este în formă în acest debut de sezon din Major League Soccer.

Alexandru Mățan (23 de ani) a revenit la Columbus Crew în această iarnă după împrumutul eșuat la Rapid, iar fostul internațional de tineret traversează o formă excelentă în MLS.

După pasa de gol în 2-0 cu DC United și golul din 1-2 cu New York Red Bulls (primul pentru el în MLS), în noaptea de sâmbătă spre duminică internaționalul român a obținut penalty-ul din care Columbus Crew a deschis scorul în 2-0 în deplasare cu aceeași DC United, echipă antrenată de Wayne Rooney.

Columbus Crew luptă pentru calificarea în play-off-ul MLS

Golgheterul Lucas Zelarayan a marcat din lovitura de la 11 metri ('39), acordată după consultarea VAR, iar Christian Ramirez a stabilit scorul final imediat după pauză, în minutul 47.

Mățan a jucat până spre final, când a fost schimbat în minutul 85, iar Columbus Crew ocupă locul 4 în Conferința Est din MLS, după șapte runde disputate (primele șapte clasate în cele două Conferințe, Est și Vest, merg automat în play-off).

Foto și video: Columbus Crew