VIDEO Scuza perfectă pentru selecționerul Edward Iordănescu! Când joacă Alex Mățan finala Champions League din America de Nord și Centrală

Alex Matan Columbus Crew CONCACAF Champions Cup Echipa Nationala MLS Stranieri
Data publicarii: Miercuri 08 Mai 2024, 13:48
Data actualizarii: Miercuri 08 Mai 2024, 13:55

Mijlocașul ofensiv român a fost un jucător crucial în campania lui Columbus Crew din CONCACAF Champions Cup.

Alex Mățan (24 de ani) a oferit, din nou, două pase de geniu în returul semifinalei cu Monterrey, iar echipa sa Columbus Crew a ajuns în finala CONCACAF Champions Cup, echivalentul Champions League din America de Nord și Centrală.

Campion en-titre în MLS, Mățan a fost providențial în campania continentală a lui Columbus.

în semifinale, în manșa tur, Columbus Crew s-a impus cu scorul de 2-1, iar în deplasarea din Mexic a obținut o victorie și mai clară, scor 3-1.

Mățan a fost introdus pe teren în repriza secundă, nefiind complet refăcut după o accidentare. În minutele 49 și 89, românul a oferit două assist-uri perfecte, în urma cărora Rossi și Russell-Rowe au marcat golurile calificării.

"Alex Mățan. Impact instant", au notat cei de Columbus Crew.

Pe 2 iunie e finala Champions Cup, pe 4 iunie joacă România cu Bulgaria

În finală, formația din MLS va evolua împotriva unei alte echipe din Mexic, CF Pachuca, victoria asigurându-le calificarea la Cupa Mondială a Cluburilor.

Marea finală se joacă pe 2 iunie, pe ”Estadio Hidalgo” din Pachuca, în timp ce naționala României va juca pe 4 iunie amicalul cu Bulgaria, pe stadionul din Ghencea.

Alex Mățan, erou în semifinale, sferturi și optimi pentru Columbus Crew în Champions Cup

Ignorat de selecționerul Edward Iordănescu, Alex Mățan și-a adus din plin aportul la calificarea lui Columbus Crew și în semifinalele CONCACAF Champions Cup.

În returul din sferturi cu Tigres UANL din Mexic, 1-1, 5-4 d.l.d., românul a fost introdus pe teren în minutul 90 și a marcat apoi la loviturile de departajare.

Mai în urmă, Alex Mățan fusese eroul lui Columbus Crew și în meciul tur din optimile Champions Cup, 1-0 cu Houston Dynamo în deplasare, după care însă s-a accidentat și a devenit indisponibil.

Atunci, românul a fost introdus pe teren în minutul 78 și a avut o contribuție decisivă la unica reușită a meciului.

La ultima fază, în minutul 90+6, românul a primit o minge la marginea careului și a șutat spre colțul lung, iar mingea a fost deviată în propria poartă de un adversar.

Alex Mățan, campion în MLS și cel mai bun pasator decisiv al lui Columbus Crew

Mățan a câștigat în decembrie anul trecut titlul de campion în MLS cu Columbus Crew, după 2-1 în finala cu Los Angeles FC, și apoi a bifat o reușită și pe plan personal, căsătorindu-se cu iubita sa Elena în aceeași lună decembrie a anului trecut.

Mijlocașul ofensiv român în vârstă de 24 de ani a fost de-a lungul sezonului trecut om de bază la Columbus, cu 37 de meciuri jucate în MLS (titular în 27 de partide din sezonul regular și în toate cele 6 întâlniri din play-off), 3 goluri înscrise și 11 pase decisive.

De altfel, Mățan este liderul assist-urilor la echipa campioană din MLS, competiție în care evoluează și Lionel Messi, fotbalistul numărul 1 din lume transferat de Inter Miami.

Fost internațional de juniori, de tineret și olimpic, Alex Mățan nu are însă nicio selecție la reprezentativa de seniori a României.