FOTO ȘI VIDEO Alex Mățan, assist în MLS contra echipei lui Wayne Rooney: "Încântător!"

Alexandru matan Columbus Crew DC United MLS Wayne Rooney Stranieri
Data publicarii: Duminica 05 Martie 2023, 08:40
Data actualizarii: Duminica 05 Martie 2023, 08:42

Alexandru Mățan (23 de ani), fotbalistul lui Columbus Crew, a fost titular, duminică dimineață, în victoria obținută de echipa sa contra celor de la DC United, scor 2-0, în etapa a doua din noul sezon al Major League Soccer.

Revenit în iarnă la Columbus Crew, după un împrumut scurt la Rapid, Alexandru Mățan este din nou titular. În prima etapă a jucat 86 de minute împotriva celor de la Philadelphia Union (1-4), iar acum a adunat 81 de minute și a reușit un assist contra lui DC United, formație antrenată de Wayne Rooney.

Alex Mățan, assist în MLS contra echipei lui Wayne Rooney

Ambele goluri ale meciului au fost marcate de internaționalul armean Lucas Zelarayan, în minutele 10, respectiv 44. La a doua reușită, assist-ul a venit de la Mățan. Românul l-a găsit pe Zelaryan în careu, care a finalizat cu un șut din prima.

"Încântător!", a strigat comentatorul american cu câteva secunde înainte de assist, când Mățan a preluat pe piept și s-a întors direct către careul advers.

Fostul internațional U21 și U23 a fost aproape de gol în minutul 33. Mățan a ales un șut din voleu, de la aproximativ 10 metri, însă portarul lui DC United a prins în doi timpi.

Pentru Columbus Crew a fost prima victorie din acest sezon. Echipa lui Mățan are 3 puncte după primele două etape și se află pe locul 9.

În sezonul trecut, Mățan a jucat în doar șase meciuri (în total 26 de minute) ale lui Columbus Crew din MLS, însă în niciunul nu a fost titular.