david popovici 200 m liber Otopeni popovici campion Popovici inot Sporturi

David Popovici s-a calificat în semifinalele probei de 200 m liber la CE de juniori de la Otopeni: rezultatele zilei 

În prima zi a Europenelor de nataţie pentru juniori de la Otopeni, înotătorul român David Popovici s-a calificat pentru semifinalele probei de 200 m liber, având cel mai bun timp din seriile preliminarii.

SPORT.RO
Data publicarii: Marti 05 Iulie 2022, 14:35
Data actualizarii: Marti 05 Iulie 2022, 14:50

UPDATE 13:30 David Popovici a reuşit a doua victorie a zilei la Otopeni, ducând echipa masculină a României în finala de la ştafetă 4x100 m liber. România a avut cel mai bun timp al seriilor.

David Popovici a concurat în ultima serie de calificări la 200 m liber.

Românul a câştigat seria cu timpul 1 minut, 48 de secunde şi 75 de sutimi şi s-a calificat în semifinale, care vor avea loc marţi, de la ora 17:09.

În calificările la 200 m liber au mai participat alţi trei sportivi români: Ştefan Cozma – locul 32 în ierarhia generală (cu timpul 1:52.77), Ştefan Andrei Vasilescu – locul 52 (1:55.25), Vlad-Ştefan Mihalache – locul 56 (1:55.98).

Dintre înotătorii români prezenţi pe lista de start marţi dimineaţă, pentru semifinale s-au mai calificat Ana Maria Sibişeanu (la 200 m liber feminin), Aissia Prisecariu I Rebecca-Aimee Diaconescu (la 50 m spate feminin).

Programul sportivilor români în sesiunea de dimineață:

  • Ora 10:00 - 200 m liber feminin - Ana Maria Sibișeanu
  • Ora 10:11 - 200 m liber masculin – David Popovici, Ștefan Cozma, Vlad Ștefan Mihalache, Ștefan Andrei Vasilescu
  • Ora 10:33 - 400 m individual mixt feminin - Eliza-Elena Diamandescu, Delia Safcencu
  • Ora10:53 - 50 m spate feminin - Alexandra Roxana Curcan, Bianca Costea, Rebecca-Aimee Diaconescu; Aissia-Claudia Prisecariu
  • Ora 11:02 - 50 m spate masculin - Carol Cojocaru, Robert Andrei Badea, Vlad Ștefan Mihalache
  • Ora 11:12 - 50 m bras feminin - Brigitta Vass
  • Ora 11:20 - 50 m bras masculin - Darius Ștefan Coman, Emil Dăncăneț
  • Ora 11:29 - 200 m fluture masculin - Cristian Lăpădat, Dragoș Ghile
  • Ora 11:43 - ștafetă 4x100 m feminin – România (Bianca Costea, Rebecca-Aimme Diaconescu, Irina Preda, Anastasia Bako)
  • Ora 11: 57 - ștafetă 4x100 m masculin – România (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu)

news.ro

ARTICOLE PE SUBIECT
Modifică setările cookies