David Popovici, deasupra tuturor! Dinamovistul și-a mărit colecția de medalii. Ce s-a întâmplat la Campionatul Național de Înot în bazin scurt

david popovici campionatul national de inot in bazin scurt medalie Otopeni Sporturi David Popovici se pregătește pentru Jocurile Olimpice din 2024
Data publicarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 20:45
Data actualizarii: Duminica 12 Noiembrie 2023, 20:51

David Popovici a câştigat, duminică, medalia de aur în proba de 50 m liber din cadrul Campionatului Naţional în bazin de 25 de metri, competiţie care are loc la Otopeni. Popovici a fost cronometrat cu timpul 21.52, nou record naţional la categoria de vârstă de 19+.

Pe locul doi s-a clasat Patrick Dinu – 22.06, iar pe trei a terminat Andrei Ungur – 22.30. Pentru Popovici este a patra medalie la Naţionalele de la Otopeni în tot atâtea probe în care a concurat. El a mai câşigat aurul la 100 m liber şi la 200 m liber şi bronzul la 100 m mixt.

• David Popovici

Campionatul Naţional de înot de la Otopeni este o competiţie test în vederea Campionatului European în bazin de 25 de metri, programat luna viitoare (5-10 decembrie), tot la Otopeni.