Xavi se apără: "S-a întâmplat o singură dată de când sunt la FC Barcelona"

xavi El Clasico fc barcelona Spania
Data publicarii: Sambata 04 Martie 2023, 18:45
Data actualizarii: Sambata 04 Martie 2023, 19:03

FC Barcelona s-a impus în manșa tur a semifinalelor Cupei Spaniei, pe Santiago Bernabeu, scor 1-0.

FC Barcelona a câştigat prin autogolul din minutul 26 al lui Eder Militao, care a trimis în plasă după ce l-a talonat pe Kessie în careu, acesta a şutat, iar portarul Courtois a respins exact în piciorul fundaşului brazilian.

Real Madrid a avut un gol al lui Karim Benzema, anulat în minutul 18 pentru o poziţie de offsaid. Returul de pe Camp Nou se va disputa pe cinci aprilie, cele două formații urmând să se întâlnească și în campionat, pe 19 martie.

Tehnicianul catalanilor a vorbit despre jocul defensiv practicat de echipa sa pe Santiago Bernabeu, dezvăluind motivele pentru care nu s-au deschis mai mult de atât.

"S-a întâmplat o singură dată de când sunt la FC Barcelona. Nu am avut timp suficient să pregătim meciul așa cum ar fi trebuit. Ne-am dorit să avem mingea, cel mai important lucru. Doar într-un meci sau două nu am fost la control de când sunt antrenor. Să faci o analiză la sânge a partidei mi se pare exagerat", a declarat Xavi în cadrul unei conferințe de presă.

Carlo Ancelotti, surprins de strategia formației lui Xavi

La conferința de presă care a avut loc după meci, tehnicianul galacticilor a făcut o scurtă analiză a confruntării, declarând că nu se aștepta ca FC Barcelona să se apere atât de bine.

"A fost un meci bun, cu intensitate și multă presiune. Au avut posesie doar 35%, dar nouă ne-a lipsit eficiența. Ne oferă încredere pentru manșa retur, trebuie să repetăm acest joc și pe Camp Nou.

A fost un pic surprinzător să văd FC Barcelona jucând așa, dar au învățat să se apere foarte bine. Sunt puternici în acest sens. Ne-au scăpat multe mingii", a spus Carlo Ancelotti.