Sezonul trecut nu prindea echipa, duminică le-a câștigat meciul madrilenilor: "Esti o legendă absolută!"

Real Madrid Carlo Ancelotti El Clasico jude bellingham Lucas Vazquez Spania
Ionuț Stoica
Data publicarii: Luni 22 Aprilie 2024, 10:44
Data actualizarii: Luni 22 Aprilie 2024, 10:53

Real Madrid - Barcelona s-a terminat 3-2, în favoarea "madrilenilor", în etapa cu numărul 32 din La Liga.

Carlo Ancelotti, tehnicianul "galacticilor", a vorbit în sala de presă de la Santiago Bernabéu după victoria lui Real Madrid. Printre multe alte subiecte, antrenorul italian a ținut să își laude "revelația" sezonului, Lucas Vazquez.

"Această victorie este un pas uriaș către câștigarea campionatului. Avem un avantaj mare, dar nu putem lăsa garda jos. Trebuie să adunăm câteva puncte în plus, iar aceste meciuri ne vor ajuta să ne pregătim pentru semifinalele Champions League."

• Carlo Ancelotti, antrenorul lui Real Madrid / Foto: Imago Images

"Este un jucător foarte important (n.r - Lucas Vazquez), nu doar pentru ceea ce a făcut astăzi, ci pe tot parcursul sezonului. Joacă la un nivel foarte ridicat, concurând cu Carvajal, unul dintre cei mai buni fundași laterali din lume. A făcut diferența și în alte meciuri.

Carvajal ar fi putut juca astăzi, dar alți jucători se descurcă foarte bine în acest sezon, precum Vazquez și Modrić. Ei ne ajută foarte mult în situații ca aceasta după efortul susținut din meciul de miercuri (n.r - meciul împotriva lui Manchester City din UCL)."

"Am făcut foarte bine, nu ar fi putut fi mai bine, și foarte puțini oameni credeau că se poate. Nu ne-am dat bătuți, așa cum facem de obicei." a declarat "Don Carlo", după meci.

Bellingham, cuvinte de laudă pentru Vazquez

După ce a marcat golul victoriei în minutul 90+1, din pasa decisivă a lui Vazquez, Jude Bellingham a postat un mesaj scurt pentru colegul său, pentru a-l lăuda.

"Lucas Vazquez, ești o legendă absolută", a scris Bellingham pe Twitter.

Real Madrid - Barcelona 3-2

A fost un "El Clasico" pe măsură.

Barcelona a deschis scorul prin Christensen în minutul 6, după ce danezul a înscris cu capul dintr-un corner. Real Madrid a egalat rapid prin Vinicius Jr, care a marcat dintr-un penalty în minutul 18. Apoi, în minutul 28. Înainte de pauză, De Jong a ieșit de pe teren, după o accidentare oribilă, fiind înlocuit de Pedri.

Fermin Lopez a înscris pentru catalani, în minutul 69, dar Lucas Vazquez a egalat pentru Real Madrid în minutul 73. Apoi, Bellingham a înscris golul victoriei pentru Real Madrid în minutul 90+1, din pasa aceluiași Lucas Vazquez.