Barcelona Gerard Pique juventus Leo Messi Trofeul Joan Gamper Spania A început era post-Messi la Barcelona! Victorie clară a catalanilor în meciul cu Juventus. Ce a spus Pique
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Luni 09 August 2021, 01:22
Data actualizarii: Luni 09 August 2021, 01:40

Barcelona s-a impus în finala Trofeului Joan Gamper, împotriva lui Juventus, 3-0.

În ziua despărțirii oficiale de cel mai bun jucător din istoria clubului, catalanii au reușit să le aducă o bucurie fanilor, câștigând meciul cu Juventus, din Trofeul Joan Gamper. Suporterii nu l-au uitat însă pe Messi, iar la prezentarea jucătorilor Barcelonei i-au scandat numele, lucru pe care l-au mai făcut și în minutul 10 al partidei.

Memphis a deschis scorul în minutul 3, cu o execuție sigură, din pasa lui Demir, stabilind și rezultatul la pauză. În minutul 57, Braithwaite a marcat cu capul, după o centrare a lui Depay, iar tânărul Riqui Puig a închis tabela de marcaj în minutul al doilea de prelungiri, cu o execuție frumoasă, de la marginea careului.

• A început era post-Messi la Barcelona! Victorie clară a catalanilor în meciul cu Juventus. Ce a spus Pique

Juventus, cu starul Cristiano Ronaldo în teren, nu a reușit să înscrie, însă a pus de multe ori la încercare poarta catalanilor. Neto a ieșit omul meciului după super-intervențiile sale în fața jucătorilor lui Allegri.

Pique, discurs emoționant despre plecarea lui Messi

Unii dintre jucătorii Barcelonei au fost huiduiți de cei 3 000 de suporteri aflați pe stadionul Johan Cruyff, iar cel mai fluierat dintre ei a fost Samuel Umtiti, la fiecare atingere de balon. Gerard Pique, unul dintre puținii jucători emblematici ai catalanilor rămas pe Camp Nou, a mers cptre aceștia și le-a cerut să încurajeze jucătorii.

La finalul meciului, fundașul a vorbit și despre plecarea lui Messi și a avut un discurs emoționant.

„Nu este una dintre cele mai bune zile. Știi că trece, însă echipa era afectată de asta. Mai ales pentru că împărțeam vestiarul cu el de atâția ani. Oamenii vor să vadă fotbal pe stadioane și să facem lucrurile bine.

La nivel de talent și magie, nu este același lucru când pleacă cel mai bun jucător din istorie. Îți pleacă o parte importantă la nivel ofensiv, care îți oferea goluri și assist-uri. Trebuie să luptăm”, a spus Pique la final.