PORTUGALIA CASTIGA PRIMA EDITIE UEFA NATIONS LEAGUE! Golul superb al lui Guedes e suficient pentru primul trofeu din istoria acestei competitii. PORTUGALIA 1-0 OLANDA - TOATE FAZELE AICI

UEFA Nations League Cristiano Ronaldo Lionel Messi Olanda Virgil van Dijk Nations League PORTUGALIA - OLANDA
Live Blog
FINALA NATIONS LEAGUE
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2019, 10:57
Data actualizarii: Luni 10 Iunie 2019, 00:03

TOATE FAZELE VIDEO din finala UEFA Nations League!

00:01 10 Jun

FESTIVITATEA DE PREMIERE A CAMPIOANEI UEFA NATIONS LEAGUE

23:36 09 Jun

FINAL DE MECI! PORTUGALIA CASTIGA PRIMA FINALA UEFA NATIONS LEAGUE!!!

23:23 09 Jun

Min. 82 - Van de Beek este aproape de gol! Rui Patricio iese bine si salveaza Portugalia de la egalare!

23:07 09 Jun

Min. 65 - Depay are o sansa uriasa de gol, insa Rui Patricio este acolo si prinde la timp!

23:02 09 Jun

GOOOL PORTUGALIA! Gonzalo Guedes inscrie cu un sut puternic, dupa o pasa excelenta primita de la Bernardo Silva!

22:58 09 Jun

Min. 57 - O prima ocazie mare a Olandei! Depay bate excelent cornerul, insa Rui Patricio este acolo si respinge la timp!

22:48 09 Jun
A inceput repriza secunda! Patru suturi pe poarta pentru Portugalia in prima parte a finalei, niciunul pentru Olanda!

22:34 09 Jun
PAUZA LA PORTO! Portugalia - Olanda, 0-0 dupa 45 de minute de joc! Arbitrul nu a dat niciun minut suplimentar pentru prima repriza!

22:25 09 Jun

Min. 39 - Bruno Fernandes este cel mai aproape de gol! Acesta suteaza puternic din afara careului de 16 metri, insa mingea trece putin peste poarta!

22:15 09 Jun

Min. 29 - Fonte e aproape de gol, insa reluarea sa cu capul in careu nu are 100% acuratete, iar balonul e prins de Cillessen!

21:59 09 Jun

Min. 12 - Prima faza periculoasa vine din partea portughezilor! Dupa o faza bine construita de Bernardo Silva si Bruno Fernandes, Carvalho trece de putin pe langa minge, care ajunge in bratele lui Cillessen

21:56 09 Jun
Olanda a inscris cel putin doua goluri in 9 din ultimele 10 meciuri oficiale jucate!

21:42 09 Jun

A INCEPUT PRIMA FINALA UEFA NATIONS LEAGUE DIN ISTORIE! Portugalia si Olanda lupta pentru trofeu la Porto!

20:41 09 Jun

PORTUGALIA - OLANDA, FINALA UEFA EUROPA LEAGUE, LA 21:45 LA PRO TV

Echipele de start:

19:04 09 Jun
Jordan Pickford e eroul Angliei!

Portarul englezilor a inscris din penalty si apoi a aparat lovitura de la 11 metri executata de Drmic, care a adus victoria echipei lui Gareth Southgate!

18:52 09 Jun
ANGLIA, LOCUL 3 IN UEFA NATIONS LEAGUE!

Anglia castiga finala mica a UEFA Nations League dupa 6-5 la penalty-uri!

Pentru englezi au inscris Maguire, Barkley, Sancho, Sterling, Pickford, Dier!

Pentru elvetieni au inscris Zuber, Xhaka, Akanji, Mbabu, Schar si a ratat Drmic!

18:34 09 Jun
S-au scurs cele 120 de minute de joc! Locul 3 in UEFA Nations League se va decide la penalty-uri!

17:56 09 Jun
Finala mica a UEFA Nations League intra in prelungiri! Vor fi doua reprize de cate 15 minute, dupa care, daca nu se va marca, meciul va fi decis la penalty-uri!

17:44 09 Jun

Wilson inscrie in minutul 84, insa golul sau este anulat dupa ce Ovidiu Hategan consulta VAR-ul! A fost fault in atac la faza respectiva, iar reusita este anulata!

16:54 09 Jun
E pauza in finala mica a UEFA Nations League! Anglia a avut mari ocazii pe final de partida, insa Kane, Dele Alli si Raheem Sterling nu au reusit sa duca mingea in poarta! Scorul este 0-0 la pauza in confruntarea dintre Elvetia si Anglia.

16:11 09 Jun
Inceput bun pentru Anglia, Kane incearca un lob peste Sommer, acesta deviaza mingea in bara transversala!
14:58 09 Jun
Elvetia - Anglia este finala mica de la UEFA Nations League. Desi au ratat marea finala, cele doua tari se lupta pentru un pot important: castigatoarea acesteui meci va incasa 8 milioane de euro, in timp ce locul 4 in turneu va primi 7 milioane de euro.

Elvetia a fost invinsa cu 3-1 de catre Portugalia miercuri, acelasi scor fiind si la Olanda - Anglia, insa dupa prelungiri. Arbitrul finalei mici va fi Ovidiu Hategan, ajutat de tuserii Octavian Sovre si Sebastian Gheorghe.

Iata echipele de start:
Elvetia:
Sommer - Schar, Akanji, Elvedi - Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez - Shaqiri, Fernandes - Seferovic

Anglia:
Pickford - Alexander-Arnold, Gomez, Maguire, Rose - Dier, Delph - Lingard, Alli, Sterling - Kane

11:46 09 Jun

Planul anti-Cristiano Ronaldo

Selectionerul Olandei, Ronaldo Koeman, a vorbit inaintea finalei UEFA Nations League despre blocarea principalei amenintari a Portugaliei, Cristiano Ronaldo. Koeman este convins ca nu va fi un duel strict intre Ronaldo si Virgil Van Dijk.

"Am jucat o partida amicala in Elvetia (3-0 pentru Olanda in martie 2018) iar De Ligt l-a oprit pe Ronaldo. Nu doar Van Dijk il poate opri. Putem sa il blocam, insa totul depinde de directia in care se va desfasura meciul, de cum incepe.

Dar Ronaldo este suficient de bun pentru a crea oportunitati in fata celor mai buni fundasi. Asta este partea frumoasa a fotbalului - nu poti sa faci cu adevarat ceva pentru ca are o calitate la cel mai inalt nivel. Stim ca e unul dintre cei mai buni si cel mai frumos lucru in fotbal este ca nu poti opri adversarii in 100% din cazuri pentru ca uneori sunt prea buni.

Daca ii poti opri pe toti nu ar mai fi placut pentru public. Stim calitatile acestui jucator, trebuie sa ne aparam bine si sa tinem mingea. Nu este un duel 1 la 1"
a spus Koeman.

08:42 09 Jun
Cristiano Ronaldo este idolatrizat in Portugalia iar unul dintre motive este legat de gesturile facute de starul lui Juventus pentru fani. Un nou clip devenit viral pe internet arata un moment superb in care Cristiano Ronaldo a cerut ca autocarul nationalei sa fie oprit.

Ronaldo a vazut un copil bolnav care avea un mesaj prin care ii cerea fostului Balon de Aur o imbratisare! Cristiano i-a oferit copilului exact ce isi dorea.

19:43 08 Jun
Cristiano Ronaldo a dezvaluit cum reuseste sa fie in forma maxima la 34 de ani

Cristiano Ronaldo a vorbit despre finala pe care o va juca alaturi de nationala Portugaliei in UEFA Nations League. Adversara portughezilor va fi selectionata Olandei.

"Olanda e o echipa excelenta. Au jucat foarte bine, i-am urmarit in meciurile recente si au un 11 excelent, cu jucatori valorosi - jucatori tineri si jucatori mai experiementati, care fac echipa si mai puternica. Stim ca vor fi adversari dificili, insa cred ca, atat pentru Portugalia, cat si pentru Olanda, asta inseamna o finala.

Asa cum am mai spus, atunci cand pun tricoul nationalei pe mine, este o onoare uriasa si este un sentiment diferit decat atunci cand joc pentru echipa de club. Familia mea este portugheza, prietenii mei la fel. Am crescut in Portugalia, deci este un lucru special sa port tricoul echipei nationale. Si, bineinteles, sansa de a lupta pentru trofee face acest lucru si mai special - asa cum a fost la EURO 2004 sau EURO 2016, si cum este acum.

Sunt trei finale si sper sa reusesc sa castig doua din trei. Ar fi ceva fantastic si am sperante, la fel ca intreaga echipa. Suntem optimisti, jucam acasa. Sper ca suporterii vor fi alaturi de noi, ca ni se va transmite o energie pozitiva. Toata lumea poate fi increzatoare, pentru ca vom incerca sa dam tot ce e mai bun. Impreuna, putem deveni campioni!", a declarat Cristiano Ronaldo intr-un interviu pentru site-ul UEFA.

Starul portughez a fost intrebat si despre secretele pe care le are pentru a se mentine in forma maxima la 34 de ani.

"Secretul sta in pregatire, in etica mea legata de munca. Inca ma simt bine, chiar daca am 34 de ani. Cel mai important lucru este mentalul, sa ma simt motivat si fericit si sa-mi urmez calea ca jucator, pentru ca cred ca inca am o multime de lucruri de aratat si ma simt bine", a explicat Ronaldo.
11:03 08 Jun
Duminica are loc marea finala inaugurala a turneului UEFA Nations League intre Portugalia, campioana Europei din 2016, si Olanda! Portugalia a trecut in semifinale cu 3-1 de Elvetia gratie hattrick-ului lui Cristiano Ronaldo, in timp ce Olanda a avut nevoie de prelungiri pentru a o depasi pe Anglia, scor 3-1.

Portugalia are avantajul propriului teren, partida urmand sa aiba loc pe Estadio Dragao din Porto. Poate fi ultimul trofeu pentru Cristiano Ronaldo cu nationala Portugaliei in fata fanilor sai.

Van Dijk, noul favorit la Balonul de Aur

Partida dintre Portugalia si Olanda poate da si noul Balon de Aur! Pentru Cristiano Ronaldo este ultima speranta: castigarea UEFA Nations League poate reprezenta argumentul starului de la Juventus pentru a se impune in fata lui Leo Messi! In acest moment, Ronaldo are o cota de 25 la 1, fiind al 5-lea favorit la casele de pariuri.

Surpriza vine in ceea ce priveste primul loc! Victoria Olandei in fata Angliei l-a propulsat pe Virgil Van Dijk peste Leo Messi in ceea ce priveste cota pentru castigarea Balonului de Aur! Van Dijk, cel care a cucerit in urma cu o saptamana si UEFA Champions League, poate deveni primul fundas de la Fabio Cannavaro care obtine cel mai important trofeu individual din fotbal.

Next: 2. Vezi urmatoarea pagina »
  • Meciul care poate decide Balonul de Aur! Ultima speranta pentru Cristiano Ronaldo, Van Dijk a trecut peste Messi! PORTUGALIA - OLANDA, DUMINICA 21.45 PRO TV
300x250
Cât câștigă un muncitor străin în România. „Țara asta este bună, dar unii oameni îmi adresează cuvinte urâte”