OFICIAL Croația - Spania, finala UEFA Nations League! Când se va disputa

Croatia - Spania Croatia Spania UEFA Nations League Nations League
Data publicarii: Joi 15 Iunie 2023, 23:53
Data actualizarii: Joi 15 Iunie 2023, 23:54

Spania s-a impus cu 2-1 în semifinala cu Italia de la Enschede și va juca în marea finală UEFA Nations League, programată pe 18 iunie.

Ibericii au deschis scorul prin Pino, în minutul 3, dar bucuria lor nu a durat mult, pentru că Ciro Immobile a restabilit egalitatea în minutul 11, după ce a transformat un penalty.

Spania - Croația, finala UEFA Nations League

Spania a obținunt calificarea după ce a dat lovitura pe final, prin reușita lui Joselu, care i-a asigurat echipei lui Luis de la Fuente prezența în marea finală de la Rotterdam.

• Olanda găzduiește meciurile din ”Final Four-ul” Nations League, la Enschede și Rotterdam.

”De Kuip”, stadionul lui Feyenoord, va găzdui finala dintre Croația și Spania, în timp ce arena pe care Twente își dispută meciurile de pe teren propriu va fi gazda meciului dintre Olanda și Italia, în care miza este locul trei.

Ediția 2022-2023 este a treia de Liga Națiunilor, competiția înființată de UEFA pentru echipele naționale. Ediția din 2018-2019 a fost câștigată de Portugalia, după o finală cu Olanda, iar cea din 2020-2021 i-a adus marele trofeu Franței, care a câștigat cu 2-1 ultimul act cu Spania.