SUEDIA - ROMANIA 2-1 | "Acolo am pierdut jocul! Nu meritam nici egalul!" Cea mai dura reactie la adresa lui Contra: momentul CRUCIAL din Suedia

Cosmin Contra rezultat suedia romania scor suedia romania suedia romania suedia romania preliminarii euro 2020 Nationala SUEDIA - ROMANIA 2-1 | "Acolo am pierdut jocul! Nu meritam nici egalul!" Cea mai dura reactie la adresa lui Contra: momentul CRUCIAL din Suedia
Data publicarii: Duminica 24 Martie 2019, 07:52
Data actualizarii: Duminica 24 Martie 2019, 08:00

Suedia 2-1 Romania. Nationala a jucat doar in repriza a doua, dar nu a putut compensa greselile din prima parte. Keseru a marcat unicul gol. TOATE FAZELE VIDEO AICI

Romania a pierdut meciul de debut contra Suediei, iar criticile la adresa jucatorilor si selectionerului au inceput sa curga. Una dintre reactii ii apartine lui Basarab Panduru care este de parere ca una dintre schimbarile efectuate de Contra au facut ca Romania sa nu plece nici macar cu un punct de la Stockholm.

"In minutul 45 este o schimbare inspirata. Bineinteles, nu mai aveai ce pierde. Iese Mitrita, intra Keşeru si, din momentul ala, aratam bine. Aratam bine, ne ducem peste ei... Bine, dupa o perioada in care ei parca sunt multumiti cu rezultatul de 2-0. Schimbarea pe care nu am inteles-o, cand iese Puscas si intra Ianis, un mijlocas, nu pentru ca iese un jucator si intra altul, ci pentru felul in care ai schimbat sistemul. Iese Puscas si intra Ianis Hagi. Din momentul ala mi se pare ca am pierdut jocul. Nu am mai avut putere, nu am mai pus presiune pe adversar. Cred ca nu meritam rezultatul de egalitate. Daca ramaneam in 4-4-2, continuam jocul ala care mi s-a parut bun dintr-un anumit moment, de prin minutul 50 si ceva pana am dat gol, daca il continuam, probabil ca da, egalam. Jocul ala era bun, era ce trebuia sa jucam de la inceput cu ei", a declarat Basarab Panduru pentru TelekomSport.

Explicatiile lui Contra

Selectionerul a explicat la conferinta de presa de ce l-a inlcuit pe Puscas.

"George nu mai putea. Nu mai avea energie si pierduse din ritm. Mi-a zis ca nu mai poate. Am decis sa-l introduc pe Ianis Hagi, un fotbalist pe care il stim cu totii si care poate aduce un plus la fazele fixe.

Pe final m-am gandit sa-l introduc pe Andrei Ivan si sa incercam sa profitam de viteza lui foarte buna. Putea sa-mi iasa pentru ca au fost ceva ocazii. In partea a doua am aratat bine, am jucat de la egal la egal", a declarat Cosmin Contra la conferinta de presa.