LIVE TEXT România U17 - Franța U17 pentru Euro s-a încheiat! Primă repriză de excepție pentru ”tricolori”, apoi a intrat Messi la francezi și s-a văzut

Echipa nationala Under 17 David Popa Messi Tanfouri nationala frantei Raul Stanciu Nationala
Data publicarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 13:56
Data actualizarii: Sambata 18 Noiembrie 2023, 14:11

Naționala de juniori a României este gazda turneului preliminar, care se joacă la Buftea, Clinceni, Voluntari și Tunari.

FINAL România U17 - Franța U17 1-1 (David Popa '4 / Messi Tanfouri '65)

MIN. 90+4 Se încheie partida de la Buftea, ”tricolorii” rezistă eroic în partea secundă după o prima repriză admirabilă și se termină 1-1 cu Franța. Norvegia - Estonia încă se joacă, balticii egalează în minutul 90+6 și se termină 2-2!

Clasamentul grupei după primele două etape: 1. Franța 4 p (5-1), 2. Norvegia 2 p (2-2), 3. ROMÂNIA 2 p (1-1), 4. Estonia 1 p (2-6). Pentru România urmează ultimul meci, marți cu Estonia.

MIN. 90 Ocazie după ocazie pentru Franța, trei șuturi succesive pe poartă sunt respinse admirabil de defensiva noastră! Se arată 4 minute de prelungire.

MIN. 88 Toma (FCSB) este înlocuit cu Tomșa de la Sassuolo.

MIN. 87 Lovitură liberă periculoasă pentru România, balonul trimis de Toma la vinclu este prins de goalkeeper-ul francez!

MIN. 84 Portarul Ungureanu își face din nou datoria și respinge, Franța presează din ce în ce mai tare!

MIN. 81 Ocazie uriașă pentru Franța, mingea trece prin fața porții goale!

MIN. 79 Este introdus pe teren, din nou pe final ca în 0-0 cu Norvegia, Vlad Oargă, golgheterul de la juniorii Sampdoriei.

MIN. 75 Intrăm în ultimul sfert de oră, Franța domină clar în aceste momente. Norvegia înscrie pentru 2-1 în partida cu Estonia.

MIN. 65 Francezii presează și egalează prin excelentul Messi Tanfouri, 1-1! Tot 1-1 este și în celălalt meci dn grupă, Norvegia - Estonia.

MIN. 50 Incursiune în careu pe măsura numelui a nou-intratului Messi Tanfouri, reușim să respingem în corner!

MIN. 46 Începe repriza secundă de la Buftea.

MIN. 45+1 Prima repriză se termină 1-0 pentru România! ”Tricolorii” au jucat excelent, au înscris repede și și-au creat ocazii. Norvegia - Estonia este 1-0 la pauză în celălalt meci din grupă.

MIN. 28 Prima intervenție salvatoare a portarului nostru Ungureanu, în fața numărului 9 francez Kouakou!

MIN. 21 Încă o ocazie importantă pentru România, șutul tare al lui Dumitra este blocat de defensiva Franței.

MIN. 15 România atacă frenetic, ocazie mare pentru ”tricolori”, portarul francez respinge în corner!

MIN. 4 GOOOOOOL ROMÂNIA! Acțiune superbă a lui Raul Stanciu (UTA Arad, unde deja a debutat în prima ligă) și David Popa, fotbalist de la FCSB, deschide scorul, 1-0 pentru România!

Echipele de start

ROMÂNIA: 1. Ungureanu – 2. Gașpăr, 6. Racu, 5. Dumitra, 3. Techereș – 8. Petculescu, 4. Laszlo, 17. Burlacu – 7. Popa, 20. Stanciu, 10. Toma (Cpt.)

Selecționer: Nicolae Roșca

Rezerve: 12. Radu – 9. Doicaru, 11. Stoian, 13. Ilaș, 14. Tomșa, 15. Cotor, 16. Bușe, 18. Nechifor, 19. Oargă

FRANȚA: 1. Stawiecki – 5. Sissoko, 12. Thebault, 14. Angely, 3. Bienck – 6. Courcoul, 18. Cabral – 17. Baradji, 8. Bouaddi, 11. Sternal – 9. Kouakou

Selecționer: Jose Alcocer

Rezerve: 16. Doamo – 2. Talbot, 4. Doumbouya, 7. Messi Tanfouri, 10. Kante, 13. Coulibaly, 15. N`Zinga Pambani, 19. Meite, 20. Camara

Știrea inițială

După 0-0 în meciul de debut al al turneului de calificare la EURO, naționala Under 17 a României joacă astăzi la Buftea, de la ora 12:00, cu Franța în a doua partidă din grupa preliminară.

Francezii au câștigat fără probleme primul meci, 4-0 cu Estonia.

Programul meciurilor din grupa României

15 noiembrie, ora 12:00: FRANȚA – ESTONIA 4-0 (Clinceni), ROMÂNIA – NORVEGIA 0-0 (CNF Buftea)

18 noiembrie, ora 12:00: NORVEGIA – ESTONIA (Voluntari), FRANȚA – ROMÂNIA (CNF Buftea)

21 noiembrie, ora 11:00: NORVEGIA – FRANȚA (Tunari), ESTONIA – ROMÂNIA (CNF Buftea)

Cine se califică la Turul de Elită, ultima etapă înainte de Euro 2024

Se califică la Turul de Elită, ultima rundă înainte de EURO, primele două din fiecare grupă împreună cu cele 5 echipe de pe locul 3 cu cele mai bune rezultate înregistrate în fața primelor două clasate.

Turneul final va fi găzduit de Cipru în perioada 20 mai – 5 iunie 2024.

Lotul României Under 17

Selecționerul Nicolae Roșca mizează la turneul de calificare pe următorul lot:

Portari: Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923), Riccardo Radu (Juventus | Italia), Edgar Cadar (Lecce | Italia)

Fundași: Florin Gașpăr (Universitatea Craiova), Bogdan Bușe (Universitatea Craiova), John Dumitra (Farul Constanța), Andrei Racu (Atalanta | Italia), Eduard Cotor (Vfl Osnabruck | Germania), Alin Techereș (Universitatea Cluj), Narcis Ilaș (FC Botoșani)

Mijlocași: Iustin Doicaru (Farul Constanța), David Popa (FCSB), Dan Nechifor (Farul Constanța), Diego Burlacu (FC Bacău), Matyas Laszlo (FCSB), Mihai Toma (FCSB), Troy Tomșa (Sassuolo | Italia), Robert Petculescu (Universitatea Craiova), Alexandru Stoian (Farul Constanța)

Atacanți: Raul Stanciu (UTA Arad), Vlad Oargă (Sampdoria | Italia)